21 Ekim 2018, Pazar   |   English
21 Temmuz Bodrum Depreminde, Deniz Tabanı 65 km Uzunluğunda ve 25 km Genişliğinde Bir Alan Boyunca Yırtılmış
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Aralık 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Deprem sırasında Bodrum'un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede, deniz tabanının 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir alan boyunca yırtıldığı ortaya çıktı. 11 saniye süren deprem sırasında gelişen yırtılmanın, asimetrik şekilde meydana geldiği ve ana şokun batısı ile doğusundaki fay parçalarının farklı oranlarda kayma hızına sahip olduğunun ortaya çıktığı açıklandı.

7 üniversiteden 11 Türk bilim insanının katılımıyla oluşturulan araştırma ekibi, depreme neden olan denizaltındaki kırılmanın boyutunu GPS aracılığıyla belirlediği açıklandı. Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce, 'Geomatik, Jeoloji, Jeofizik ve Jeodezi Mühendisliği' bölümlerinden öğretim elemanlarının yaptığı ortak çalışmayla, 21 Temmuz'da 6.6 büyüklüğündeki depreme neden olan fayın uzunluğu ve kayma miktarı saptandı [1].

Çalışmada, deprem öncesinde o bölgede kurulan 20 GPS istasyonundan deprem anında alınan kayıtlar kullanıldığı belirtiliyor. Deprem sırasında Bodrum'un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede, deniz tabanının 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir alan boyunca yırtıldığı ortaya çıktı. 11 saniye süren deprem sırasında gelişen yırtılmanın, asimetrik şekilde meydana geldiği ve ana şokun batısı ile doğusundaki fay parçalarının farklı oranlarda kayma hızına sahip olduğunun ortaya çıktığı açıklandı.

Çalışmanın sonucunda yazılan makale, 'Geodinamica Acta' isimli uluslararası dergide yayımlandı. Kırılmanın, 3 fay parçası şeklinde geliştiği açıklanan makalede, 11 saniyede 25 kilometre uzunluğunda olan batıdaki fay parçasında 13 santim, 16 kilometre uzunluğundaki orta fay parçasında 26 santim ve 18 kilometre doğudaki fay parçasında ise 5 santim kayma gerçekleştiği belirtildi.

Buna göre, ana şokun batı ve ortadaki fay parçası geçişinde meydana geldiği, asimetrik bir kayma dağılımının gerçekleştiği, deprem sırasında batı ve orta sektörde gerçekleşen yüksek kayma miktarı nedeniyle en yüksek sarsıntının, Bodrum'un güneyi ile Kos Adası'nın doğusunda gerçekleştiği açıklandı.'

Çalışmalara katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sözbilir, deprem sırasında gelişen yırtılma şekli ve kayma hızı oranı ile yerleşim yerlerindeki deprem şiddeti arasında bir ilişkinin olduğunu belirlediklerini söyledi.Prof. Dr. Sözbilir, "Bu nedenle Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, İzmir ve Balıkesir çevresinde yerel GPS istasyonlarının kurulması ve bunların sürekli izlenmesi gerekiyor" dedi.


[1] 21 TEMMUZ 2017 GÖKOVA KÖRFEZİ DEPREMLERİ VE BÖLGENİN DEPREMSELLİĞİ RAPORU
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Aralık 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz