19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Kuzey Kore Wannacry Suçlamasına Yanıt Verdi
Yazan: Mehmet Tasnikli      21 Aralık 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
ABD'nin 2 gün önce yaptığı WannaCry suçlamasına bugün Kuzey Kore'den cevap geldi. Washington'un kendilerini şeytanlaştırmaya çalıştığını belirten Kuzey Kore, söyleyerek, ABD'nin WannaCry korsanlık fidyeciliği siber saldırısının arkasında oldukları suçlamalarını reddetti.

ABD'nin 2 gün önce yaptığı WannaCry suçlamasına [1] bugün Kuzey Kore'den cevap geldi. Washington'un kendilerini şeytanlaştırmaya çalıştığını belirten Kuzey Kore, söyleyerek, ABD'nin WannaCry korsanlık fidyeciliği siber saldırısının arkasında oldukları suçlamalarını reddetti.

Kuzey Kore sözcüsü, "Bizim siber saldırılarla işimiz yok. ABD'nin saçma suçlamalarına yanıt verme ihtiyacı görmüyoruz. ABD'nin suçlamaları Kuzey Kore'ye yönelik ciddi siyasi provokasyondur" diye konuştu

WannaCry, Mayıs ayında 150 ülkede yaklaşık 300.000 bilgisayar bulaşmış, siber korsanlar kullanıcı dosyalarını şifreleyerek verilerini geri almak isteyenlerden yüzlerce dolar talep etmişti [2].

Beyaz Saray ise 2 gün önce Kuzey Kore'yi suçlamış ve başka ülkeler de benzer ifadeler kullanmıştı. Kuzey Kore dışişleri bakanlığının sözcüsü, ABD'nin iddialarının "saçma" olduğunu belirtti : "Birçok kez açıkça belirttiğimiz gibi, siber saldırılarla hiçbir ilişkimiz yok ve Washington'un bu suçlamayı yapmak için delilleri de yok. Bu hareket, ABD'nin, uluslararası toplumun önünde onurlu bir ülkenin imajını zedeleyerek ve şeytanlaştırarak, çatışmaya teşvik etmeyi amaçlayan ciddi bir politik provokasyon" dedi.

Kuzey Kore, yasaklı nükleer ve balistik füze programlarına karşı Birleşmiş Milletler'den yaptırımlara tabi ama geçen ay üçüncü füzesini test etti. Lider Kim Jong-Un, ülkesinin "büyük yaptırımlar"a karşı bir meydan okuma ile tam nükleer devlet olduğunu ilan etti.

Uzmanlara göre, Kuzey Kore'nin siber savaş hedefleri, Kim'den alıntı yapan hicivsel bir film olan "The Interview"den intikam almak için 2014'te Sony Pictures Entertainment'a saldırı düzenlediği suçlamalarından sonra arttı. Geçen hafta Güney Koreli kripto döviz alışverişi firmasına yapılan ve şirketin varlıklarının yüzde 17'sini kaybetmesine neden olan hack saldırısı sonrasında Kuzey Kore'ye ikinci siber suçlama yapılmıştı.

Kuzey Kore ayrıca, 2016 yılında Bangladeş Merkez Bankasından (BCB) yapılan 81 milyon dolarlık büyük siber soygun suçlaması ve ekim ayında Tayvan'ın Uzak Doğu Uluslararası Bankası'ndan 60 milyon dolar çalınması ile de suçlanıyor.


[1] ABD, WannaCry için Resmi Olarak Kuzey Kore'yi Suçladı

[2] ABD'nin Kuzey Kore'yi Manipüle Ettiği Düşünülen Yazılım, Şimdi Tüm Dünyayı Fidyeye mi Boğuyor?
Yazan: Mehmet Tasnikli      21 Aralık 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz