21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Apple Eski iPhone'ları Yavaşlattığı İçin Özür Dilerken, Hakkında Dava Açıldı
Yazan: Mehmet Tasnikli      29 Aralık 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple dün yayınladığı açıklamada pillerin telefonları kapatmasını engellemek için kasıtlı olarak iPhone'ları yavaşlattığı için özür diledi [1]. Açıklamada lityum-iyon pillerin nasıl yaşlandığına dair uzun bir açıklama yer alıyor.

Apple dün yayınladığı açıklamada pillerin telefonları kapatmasını engellemek için kasıtlı olarak iPhone'ları yavaşlattığı için özür diledi [1]. Açıklamada lityum-iyon pillerin nasıl yaşlandığına dair uzun bir açıklama eşliğinde yapılan yazılım güncellemesine dair detay yer alıyor:

    "Tüm şarj edilebilir piller, kimyasal olarak yaşlandıkça daha az etkili hale gelir ve şarj tutma kabiliyeti azalır. Kimyasal yaşlanmada, zaman ve pilin şarj edilme sayısı en etkili faktörler değildir.

    Bir yıl kadar önce iOS 10.2.1'de iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE'de beklenmedik kapanmalara engel olmak için güç yönetimini geliştiren bir yazılım güncellemesi sunduk. Güncellemeyle birlikte, iOS, bazı sistem bileşenlerinin kapanmasını önlemek için ihtiyaç duyulan maksimum performansını dinamik olarak yönetmeye başladı. Bu değişiklikler fark edilmeyebilir, ancak bazı durumlarda kullanıcılar uygulamalar için daha uzun çalıştırma süreleri ve diğer performans düşüşlerine maruz kalabilirler".

Apple böyle bir açıklama yapıyor ama ortamda pil performansından ziyade, yeni telefon almaya zorlamak için yapıldığı tartışmaları var. Zaten yazılım güncellemesi de yeni telefonların duyurulduğu döneme denk gelmişti. Sağ tarafta gördüğünüz grafik 2015 yılında Statista tarafından yayınlanmıştı. Bu grafik, yeni iPhone çıktığında yapılan "iPhone yavaşladı" aramalarının sayısını gösteriyor[3].

Yani yeni bir olay değil ve bakıldığında "pil kapasitesini yönetmek"ten çok "yeni telefon aldırma"ya daha yakın gözüküyor.

Yeni tartışmalar, Amerikan Reddit isimli sitedeki forumlarda başlayan mesajlarla gündeme gelmişti. Arkasından Toronto merkezli Geekbench'de araştırmacı John Poole, iPhone 6S ve iPhone 7'nin zaman içindeki performansını analiz eden bir blog postası yayınlamış ve ondan sonra Apple açıklama yapmak zorunda kalmıştı [2].

Apple dünkü açıklaması sonrasında bu olaya maruz kalan kullanıcılar için indirimli pil sunmaya başladı (79 $ yerine 29 $ fiyatla). Apple'ın açıklamasının kullanıcılar tarafındaki sonuçları henüz bilinmiyor. Ancak kasıtlı olarak iPhone'u yavaşlattığını itiraf ettikten sonra, ABD'de çok sayıda kapsamlı dava açılmış durumda. Açılan davalar "sözleşmenin ihlal edilmesi" ve "başkasının malına izinsiz müdahele" başlıklarını taşıyor.

Apple, rakiplerine nazaran hayli yüksek fiyatlarla cihaz satıyor ama bunun karşılığında da iyi bir makina sözü veriyor. Buna karşılık son çıkan iPhone 8 ve iPhone X telefonlarının satışları hayal kırıklığı yaratmış durumda. Üstüne bu durumun gelmedi, firma için zamanlama açısından da kötü oldu. Kullanıcılar nezdinde Apple algısı zarar görmeye başladı bile.

Hem dava, hem de pil değiştirme konusunda Türkiye'den bir gelişme duymadık.
[1] A Message to Our Customers about iPhone Batteries and Performance

[2] Apple Eski iPhone'ları Bilerek Yavaşlatıyormuş

[3] The "Slow iPhone" Phenomenon
Yazan: Mehmet Tasnikli      29 Aralık 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz