21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Pew'e Göre 2017'de Teknolojiyi Etkileyen Trendlerin Bir Tanesi Kadın-Erkek Eşitsizliği
Yazan: Mehmet Tasnikli      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Amerikalıların ünlü araştırma şirketi "Pew Araştırma Merkezi" geçen yıl yaptığı araştırmaların da ışığında 2017 yılında teknolojiyi etkileyen trendleri, çevrimiçi tacizden, sahte haberlere, net tarafsızlığa kadar pek çok konudaki temel bulgular yayınladı [1]. Bazıları ülkemizde hiç konuşulmasa da, yok anlamına gelmiyor. Bu nedenle biz de bu başlıkları doğrudan tercüme ederek dikkatlerinize sunuyoruz.

Amerikalıların ünlü araştırma şirketi "Pew Araştırma Merkezi" geçen yıl yaptığı araştırmaların da ışığında 2017 yılında teknolojiyi etkileyen trendleri, çevrimiçi tacizden, sahte haberlere, net tarafsızlığa kadar pek çok konudaki temel bulgular yayınladı [1]. Bazıları ülkemizde hiç konuşulmasa da, yok anlamına gelmiyor. Bu nedenle biz de bu başlıkları doğrudan tercüme ederek dikkatlerinize sunuyoruz.

Çevrimiçi taciz

Milletvekilleri, avukatlar ve sosyal medya şirketleri, siber zorbalık ve çevrimiçi tehditlerle ilgili yüksek profilli davaların ardından çevrimiçi tacizi azaltmanın yollarını araştırıyor. Ocak 2017'de gerçekleştirilen bir ankette çevrimiçi tacizin çevrimiçi hayatın oldukça yaygın bir özelliği olduğunu buldular: Amerikalıların% 41'i bu durumla karşılaştıklarını belirtti ve 18-29 yaş arasında bu oran% 67 oldu.

Halkın çoğunluğu -% 79'u - çevrimiçi platformlarda taciz davranışlarının "sitelerde" gerçekleşmesi durumunda buna karşı önlemler için adım atılması gerektiğini söyledi. Sadece% 15'lik bir kesim, bu hizmetlerin kullanıcıların yazdığı veya paylaştığı mesajlardan yani kötüye kullanım içeriklerinden sitelerin sorumlu tutulmaması gerektiğini belirtti.

Rusların 2016 Başkanlık Seçimleri Kampanyalarını Hacklemesi İddiaları

Trump'ın yemin etmesinden birkaç hafta önce yapılan bir ankette, Amerikalıların çoğu, Rusya'nın 2016 başkanlık yarışında Demokratlara karşı düzenlenen siyaha karşı saldırının ardında olduğuna inanıyordu. Bu iddiaları duyan on Amerikalıdan yaklaşık olarak yedi kişisi (% 72), Rusya'nın Demokratik Ulusal Komite ve Hillary Clinton'ın kampanyasına kesinlikle veya muhtemelen müdahale ettiğini ve% 24'ünün Rusya'nın muhtemelen ya da kesinlikle karışmadığını düşünüyor.

Bununla birlikte, Amerikalıların görüşleri siyasi yönelimlerine göre değişiyordu. Iddiaların farkında olan Cumhuriyetçiler ve Cumhuriyetçilere yakın bağımsızların yaklaşık yarısı (% 48), Rusya'nın siyasal saldırıların arkasında olduğunu söylerken, bu pay Demokratlar ve Demokratik yanlılar arasında% 93'e çıktı.

Sahte haberler

2016 seçimi yalnızca siber güvenlikle ilgili endişeleri değil, sosyal medyada sahte haberlerin yaptığı etkilerle ilgili geniş tartışmalara da sahne oldu - hem cumhurbaşkanlığı yarışmasında hem de ötesinde. Geçtiğimiz yıl boyunca, sosyal medya şirketleri bu konuyu çözümleyecek yeni yollar arıyorlar.

Aralık 2016'da yapılan bir ankette, ABD'li yetişkinlerin% 64'ü, tamamen sahte olan haberlerin güncel sorunların ve olayların temel gerçekleri hakkında büyük bir karışıklık yarattığını belirtti. Amerikalıların dörtte birlik kısmı (% 23) sahte bir haberi - bilerek ya da bilinçsizce - paylaştıklarını söylediler.

Teknoloji Endüstrisinde Cinsiyetçilik

Çeşitlilik ve ayrımcılık, teknoloji endüstrisinde ve dışında her zaman önemli bir konu olmuştu. Birkaç önde gelen teknoloji şirketinden rapor edilen veriler, kadınların, siyahların ve İspanyolların bu hızla büyüyen işgücünde çoğunlukla az temsil edildiğini göstermektedir.

Bu yaz yapılan bir ankete göre kadınlar, erkeklerden daha çok cinsiyet ayrımcılığın, teknoloji endüstrisinde önemli bir sorun (% 44'e karşın% 29) olduğunu düşünüyor. Irkla ilgili önyargılar hakkında soru sorulduğunda, siyahların % 64'ü ve Hispaniklerin % 50'si, siyahlara ve İspanyollara yönelik ayrımcılığın teknoloji endüstrisinde önemli bir sorun olduğunu söyledi. Buna karşılık, beyazların sadece % 21'i bunun büyük bir sorun olduğunu düşünüyor.

Sürücüsüz arabalar

Otomasyon, insanların bir yerden diğer yere nasıl seyahat ettiği de dahil olmak üzere Amerikan yaşamının birçok yönünü yeniden şekillendirme potansiyeline sahip. Ama mayıs ayında yapılan bir ankete göre, Amerikalıların çoğunluğunun -% 56 - sürücüsüz bir araca binmek istemeyeceklerini söylemiş. Nedeni sorulduğunda, genel olarak güven ve güvenlik kaygısı eksikliğinden bahsetmişler.

İş Dünyasının geleceği

Amerikalılar, otomasyonun bir takım meslekleri bozabileceğine düşünmekle birlikte çok azı kendi işlerinin tehlikede olduğunu tahmin ediyor. Mayıs ayında yapılan bir araştırmada ABD'li yetişkinlerin çoğunluğu, --fast food gibi mesleklerde çalışanlar (% 77) ve sigorta kontrolörleri (% 65) gibi işlerin-- makineler tarafından gerçekleştirilir hale geleceğini kendi hayat süresinde görebileceklerini düşünüyor. Bunun yazılım mühendisi ve muhasebeciler için de olabileceğini söylüyorlar. Öte yandan, on kişiden sadece üçü, kendi mesleklerinin robotlar veya bilgisayarlar tarafından yapıldığını görebileceğine inanıyor. Sadece % 7 bunun kesinlikle olabileceğini söylüyor.

İşçilerin küçük bir kısmı zaten otomasyona maruz kaldıklarını belirtmiş. Toplamda, ABD'li yetişkinlerin% 6'sı, işvereninin kendi işini bir makine, robot veya bilgisayar programı ile değiştirdiği için, işini kaybettiği veya ücretlerini veya saatlerini azalttığını söylemiş.

Ağ Tarafsızlığı (Net Neutrality)

Federal Haberleşme Komisyonu, Obama yönetimi döneminde uygulanan net tarafsızlık yönetmeliklerini kaldırmak için Aralık ayında oy kullandı. Pew, Net tarafsızlığı hakkında FCC'nin net tarafsızlık üzerine yorumlar kabul ettiği dört aylık dönemde (27 Nisan - 30 Ağustos 2017) günde ortalama 172.246 posta gönderildiğini tespit etmiş.

En çok yorum yapılan gün - 1.4 milyon - aktivistlerin "Net Tarafsızlık Günü" ya da "Net Tarafsızlığı için Harekete Geçme Günü" olarak adlandırdığı gün olan 12 Temmuz'da gerçekleşmiş.

İnsanlar TV'nu Nasıl izliyor

Genç yetişkinler, TV seyretmede, online servislerin heryerde kullanılan modellerini tercih etmeye başlamışlar. Ağustos ayındaki Pew anket verilerine göre, 18 yaşından 29 yaşına kadar olan Amerikalılar (% 61) çevrimiçi akışı televizyon izlemenin başlıca yolu olduğunu bildiriyor. 18-29 yaşlarındaki daha az insan, TV izlemenin birincil yolunun kablo veya uydu aboneliği veya bir dijital anten vasıtasıyla yapıldığını belirtti. Buna kıyasla, yaşlılık yaş gruplarının kablo veya uydu TV'yi izlemenin temel yolu olduğunu söylemesi daha olasıydı.

Bazı Amerikalılar kablolu TV servislerini tamamen terkediyorlar. Merkez tarafından hazırlanan 2015 raporunda, ABD'li yetişkinlerin % 15'inin kablodan ayrıldığını, yani bir zamanlar kablo veya uydu TV hizmetine abone olduklarını, ancak artık kabloyu bıraktıklarını gösteriyor.[1] Key trends shaping technology in 2017
Yazan: Mehmet Tasnikli      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz