21 Ekim 2018, Pazar   |   English
ÇiftlikBank'ın Reklamlarına da Durdurma Geldi
Yazan: Ergün Dinçer      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Geçtiğimiz haftalarda önce "dolandırıcılık" şikayetleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan[1] ve arkasından SPK tarafından suç duyurusunda [2] bulunulan Çiftlikbank için şimdi de, Gümrük Ticaret Bakanlığından reklamlarına 3 ay süreyle durdurma geldi.

Geçtiğimiz haftalarda önce "dolandırıcılık" şikayetleri [1] nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan[2] ve arkasından SPK tarafından suç duyurusunda [3] bulunulan Çiftlikbank için şimdi de, Gümrük Ticaret Bakanlığından reklamlarına 3 ay süreyle durdurma geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar belirtildi :

    “Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen ‘Çiftlikbank’ ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir. Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu ‘Çiftlikbank’ ifadesinin, Bankacılık Kanunu’nun 150’nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir.

    Gerekli izinler alınmadan ‘Banka’ ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulumuz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir. Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulumuz tarafından nihai karar verilecek, gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir. Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız”[1] Çiftlik Bank Sanal Oyunu İnceleniyor

[2] Soruşturulan Çiftlikbank'ın CEO'sunu Hisselerini Sattı, SPK Suç Duyurusunda Bulundu

[3] Çiftlikbank'ta Toplanan Paralar CEO'nun Şahsi Hesaplarına Aktarılmış
Yazan: Ergün Dinçer      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz