21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Twitter 'Benim Nükleer Düğmem Daha Büyük' Yazan Donald Trump'a Gelen Tepkilere Karşı Açıklama Yaptı
Yazan: Mehmet Tasnikli      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Twitter, Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile başlattığı "benim nükleer düğmem daha büyük" yarışına karşı gelen tepki ve yasaklama çağrılarına yanıt olarak, bugün kısa bir açıklama yayınladı [1].

Donald Trump'ın tweetleri meşhur. Bazılarına göre bir Tweet'i ile firmaların hisse değerlerini düşürüyor, diğer bir tweeti ile ırkçılığı alevlendiriyor. Öyle ki, başkanlık adaylığından bu yana attığı sivri tweetleri sayesinde olsa gerek göreve geldikten bu yana Twitter hisseleri % 33 değer kazanarak 24,32 $'a yükseldi.

Ama Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile başlattığı "nükleer düğme" ağız dalaşında, son olarak "benim nükleer düğmem daha büyük" diye tweet atınca, çok kişiden tepki yağdı. Bunlardan bazılarında Trump'ın hesabının kapatılması talepleri de vardı. Aşağıda Hitler ile benzeştiren bir mesajı görüyorsunuz.Trump'ın tweetleri pek çok kez tepki gördü ama bu sefer ki tepkilerin nedeni, Trump'ın "benim Nükleer düğmem çok daha büyük ve çok daha güçlü" dediği aşağıda görülen tweet idi.
Trump'ın tweeti ve karşı tepkiler gelişirken, Twitter bol bol suçlandı da. Mesela bu suçlamalardan birisinde, Twitter'ın Donald Trump'ın tartışma yaratan tweetleri sayesinde hisse senetlerinin % 33 değer kazandığı yorumları vardı. Şirket eleştiriler konusunda da, "Twitter'In büyümesini, hiç kimsenin hesabı yönlendirmiyor" açıklaması yapmıştı.

Diğer yandan Twitter, bugün daha genel ve kısa bir açıklama yayınladı [1] ve dünya liderlerini bloklamayacaklarını çünkü onların tweetlerinde, insanların görmesi ve tartışması gereken önemli bilgiler olduğunu söyledi. Örnek olarak da --tam tartışılan konuyu-- ülkenin nükleer düğmesinin boyutunun, diğer bir ülke lideri ile tartışılmasını gösterdi.

Twitter'ın açıklamasının tam tercümesi şu şekilde:

    Twitter'da siyasi figürler ve dünya liderleriyle ilgili çok tartışma oldu ve duruşumuzu paylaşmak istiyoruz.

    Twitter, küresel, kamuya açık konuşmalara hizmet etmek ve bunları ilerletmeye yardımcı olmak için burada. Seçilmiş dünya liderleri, konuşmalarımızda toplumumuz üzerindeki büyük etkileri nedeniyle kritik bir rol oynamaktadır.

    Bir dünya liderini Twitter'dan engellemek veya tartışmalı Tweetleri kaldırmak, insanların görebilecekleri ve tartışabilecekleri önemli bilgileri gizler. Aynı zamanda bu lideri susturmaz, ancak sözleri ve eylemleri etrafında gerekli tartışmayı engelleyecektir.

    Tweetleri, onları tanımlayan siyasi bağlam içindeki liderler tarafından inceler ve kurallarımızı buna göre uygularız. Hiç kimsenin hesabı Twitter'ın büyümesine neden olmaz veya bu kararları etkiler. Kamuoyunu akılda tutarak tarafsız kalabilmek için çok çalışıyoruz.

    Twitter'ı, önemli olan her şeyi görmek ve özgürce tartışmak için en iyi yer haline getirmek için çalışıyoruz. Bunun topluluğumuzun ilerleme kaydetmesine yardımcı olmanın en iyi yol olduğuna inanıyoruz.

Bizim yorumumuz da bu açıklamanın doğru olduğu yönünde. Eğer bir lider çılgınsa, sözlerini ve hesabını engellemek yerine, mesajlarının açıkça duyulması ve insanların onun neler söylediğinin farkında olması daha doğru değil mi?


[1] World Leaders on Twitter
Yazan: Mehmet Tasnikli      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz