21 Ekim 2018, Pazar   |   English
2017'de Robot / Yapay Zeka/ Makina Öğrenmesinde Neler Konuştuk? turk-internet.com Okuyucuları Hangi Haberleri Okudu - II
Yazan: Fusun S.Nebil      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2017 yapay zeka / robotlar /makina öğrenimi açısından yoğun geçti. Bu yılın gelişmelerini turk-internet.com okuyucuları için derledik. Yapay Zeka Bakanından, insanımsı robot Sophia'ya, Türkiye'deki "Robotel Derneği"nin çalışmalarından, dünyada kayıp çocukların yapay zeka yoluyla bulunmasına kadar pek çok haberi aşağıda toplu olarak görebilirsiniz.

Bu yazı 2017'yi gözden geçirdiğimiz yazı dizisinin ikinci bölümüdür. İlk bölümü 2017'de Siber Güvenlik Alanında Neler Konuştuk? linkinden okuyabilirsiniz. Yazıların seçiminde, "en çok okunma" kriteri gözönüne alınmıştır.

2017'de bütün dünyanın en çok konuştuğu konulardan birisi yapay zeka / makina öğrenimi / robotlar oldu. Otonom araçlar ya da drone'lar da bir nevi robot sayılabilir ama onları farklı bir haber içinde okuyacağız. Bir yandan gelişmeleri, ama bir yandan da bu konudaki uyarıları okuduk.

Uyarı yapanlar genellikle teknoloji liderleri idi. Bunlar, daha ileriye gitmeden önce dünya çapında bir konsensusa varılması gerektiğini düşünüyorlar. Terminatör filminden bu yana düşünülen senaryonun gerçek olacağından korkanlar giderek artıyor.

Diğer yandan hızla insana benzeyen ve hatta insan gibi davranan robotlarla karşılaşmaya başladık. Bunların bir kısmı ev işleri ya da bürolarda insanları yoran işlerde çalışabilecek olsalar da, bir yandan da insanların işlerini robotlara kaybedecekleri dönemler geliyor gibi gözüküyor. Bazı uzmanlar bu konuda dünya çapında konsensusa (hangi işi robotlar, hangi işi insanlar yapar gibi) varılması gerektiği görüşünde.

Çin yapay zeka ve robotlar konusunda bir hayli ileride. Hatta yapay zeka konusunda bir yol planı bile yayınladılar. Bazı gelişmeleri aşağıda okuyabilirsiniz.

Yapay Zeka BakanıÜzerinde duracağımız ilk haberimiz bu olsun. Yapay Zeka'nın önemini farkeden pek çok ülke ve firma var ama Arapların yeri ayrı. Bu yıl bir "Yapay Zeka" bakanı atadılar. Halbuki ülkemizde hala bir bilişim bakanı bile yok.

Türkiye'nin Hala Bilişim Bakanı Yok Ama Birleşik Arap Emirlikleri 'Yapay Zeka' Bakanı Atadı

BAE'de ülkenin (ve de dünyanın) ilk Yapay Zeka (AI) Bakanı olarak 27 yaşındaki Ömer Bin Sultan Al Olama atandı.


Terminatörler Yolda mı?Yapay zeka, makina öğrenimi ve robotlar birarada düşünüldüğünde, herhalde eksiksiz herkes "acaba makinalar bir gün dünyayı ele geçirebilir mi?" diye düşünüyor. İlk filmi 1984'de çekilen "Terminatör" ta o günden bu soruyu sormuş ve kurmaca da olsa, bize neler olabileceğini göstermişti. Bugün uzmanların bir kısmı bundan bahsediyor. Diğer bir kısmı ise çok daha basit bir konuyu seslendiriyor; ya robotlar herkesin işini elinden alırsa, sosyal patlama olmaz mı? Ama "bu sosyal patlama yine robotlar tarafından önlenmez mi?" diye de sorulara devam edilebilir. Bakalım teknoloji liderleri bu konuda neler düşünüyor, neler diyor?

Jack Ma, Disruptive Ekonomi Düzenine Karşı Uyardı; 'Eğitim Sistemini Değiştirmek Zorundayız'

Jack Ma, bilineni tekrarlayınca, medyada "İnternetin Ekonomiyi Bozacağı ve Bunun bir kaç onyıl boyunca devam edeceği" başlıklı haberler yazdılar ama Alibaba'nın kurucusunun asıl söylediği ekonominin değişmekte olduğu
Elon Musk'a Göre, Yapay Zeka, Kuzey Kore'den Daha Endişe Verici

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, insanların Yapay Zeka (AI) konusunda Kuzey Kore ile olan gerginliğin artmasından daha fazla endişe duymaları gerektiğini söyledi.
Yapay Zekâ İnsan Irkının Son Başarısı Olabilir !

Özellikle savaş alanlarında otonom robotlar nedeniyle üçüncü aşamaya geçildiğini belirten uzmanlar, olumsuz senaryoların ortaya çıkmasını engellemek ve yapay zekânın insan ve canlı yaşamına katkıda bulunmaya devam etmesi için BM ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi uluslararası organizasyonlara önemli görevler düştüğüne dikkat çekiyor.
Robotlar Yükselirken, Meraklı İnsan Sermayesinin Değeri Giderek Artıyor

İnsan kaynakları ve organizasyonel danışman firması Korn Ferry yaptığı bir araştırmayla, teknolojiye göre çok daha ağır basacak olan insan sermayesinin 2030’da 1.2 katrilyon dolara çıkacağını ortaya koydu.
İş Dünyasının 'C-Bot' Yani Robot Çalışma Arkadaşı Kavramına Hazırlanması Lazım

Sodexo’nun yaptığı “2017 Workplace Trends Report”un sonuçlarını açıkladı. Rapora göre iş dünyasının “co-bot” yani robot çalışma arkadaşı kavramına hazırlanması gerekiyor.


İnsanımsı Robotlarla Tanışıklığımız DerinleşiyorÇapkın Gülüşlü Robot Sophia, 'Robot Askerler Yakın mı' Sorusunu Hatırlattı

Birleşmiş Milletlerin ev sahipliğinde Cenevre'de yapılan bir konferansta sunulan Sophia isimli robot pek çok tartışmayı da yanında getiriyor.
Toyota, İnsansı Robotu T-HR3'ü Tanıttı

Toyota Robot Departmanı tarafından tasarlanıp geliştirilen yeni teknolojiyle, robotlar ve çevresi arasında güvenli fiziksel etkileşimler de arttı. Bu yenilikler arasında kullanıcısının hareketlerini taklit eden uzaktan kumanda sistemi de bulunuyor.
Toyota’nın, Arkadaş Robotu Kirobo Mini Piyasada

Toyota’nın uzayda konuşan ilk robot olarak tarihe geçen robotu Kirobo’nun küçük versiyonu olan Kirobo Mini, 42.984 yen(yaklaşık 1.500 TL) fiyatla Japonya’da satışa sunuldu.
Hatipoğulu ve Benzerlerinin Yerini de Robotlar Alır mı?

Almanya'da Reformun 500. yıldönümünü kutlayan Hessen ve Nassau Protestan Kilisesi, Saksonya-Anhalt bölgesindeki Wittenberg'de ziyaretçileri kutsayan bir robotu geçen hafta devreye aldı. Robotun İncil'den ayet okuma ve kutsama yetenekleri bulunuyor.


Yapay Zeka ve Robotlar Şimdiden İyi İşlerde KullanılabiliyorRobotel Derneği ile Çocuklar Robot Ellerine Kavuşuyor

Robotel Türkiye Derneği, gönüllü destekleri ile çalışıyor. Bugüne kadar yaklaşık 25 çocuk için robot el yapımı gerçekleştiren dernek pek çok vaka üzerinde çalışmaya devam ediyor.
Çocuk İstismarını Önlemek İçin Yapay Zeka Arayüzü Geliştirildi

Lancaster Üniversitesi'nin öncülüğünde yapay zekaya dayalı bir toolkit geliştirildi. Bu arayüz, medyadaki tüm çocuk pornosu ve çocuk istismarını deşifre edebiliyor.
Çinli Teknoloji Devi Kayıp Çocukları Bulmak İçin Yapay Zeka Teknolojisini Kullanıyor

Çinli teknoloji devi Baidu yaptığı açıklamada, şirketin kaçırılmasından 27 yıl sonra bir adamla ailesini yeniden buluşturmak için yapay zekayı kullanmayı başardığını duyurdu.
İnternet Gönüllülerinin Hayata Geçirdiği Sosyal Sorumluluk Hareketi 'Hayalimdeki Robot' 81 ilde 3000'in Üzerinde Çocuğa Ulaştı

Sosyal Medya üzerinden sağlanan iletişim ile bilinçli öğretmenler sayesinde çocuklar 30 -45 saniyelik videolar ile hayal ettikleri robotları anlattı. Videolar "Hayalimdeki Robot" youtube kanalına yüklendi.


Çinliler Bu Konuda İlerideBu yıl yaptığımız haberlere bakıldığında, "Yapay Zeka" konusunda Çinlilerin çok aktif olduğunu gördük. Hatta sanayideki işçilerin büyük kısmını robotlara çevirdikleri de kaydediliyor.

Çin Yapay Zekada 3 Yıllık Eylem Planı Yayınladı

Bu yeni ekonomik vizyonda, Çin, sinir ağı işlemci çipleri üretebilir, günlük görevleri özürlü insanlar için daha kolay hale getirecek robotlar ve radyologların x-ray taramalarını daha rahat okumalarına yardımcı olacak makina öğrenimi planları var.
Çin, Sanayi Robotu Kullanımında Dünyanın En Büyük Piyasası

Raporda 2017 yılında Çin'de sanayi robotunun satış miktarının ilk kez 11 bine ve bu alandaki piyasa hacminin de 4 milyar 220 milyon ABD dolarına ulaşacağı belirtildi. 2020 yılına kadar ise iç piyasa hacminin 5 milyar 890 milyon dolara genişlemesinin beklendiği ifade edildi.
Baidu Yapay Zekâ Uzmanlarını Çin'e Çekmek İçin % 15 Daha Fazla Ücret Ödeyecek

Çin bir taraftan ters beyin göçünü destekleyen politikalar uygulamaya koyarken diğer taraftan da jenerik teknolojileri yakalamak için bu alanda çalışan önemli uzmanları ülkesinde istihdam etmeye çalışıyor.
Çin Yapay Zekâ Sayesinde İnovasyona Dayalı Bir Ekonomi Olma Yolunda

Çin Sanayi Ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Liu Lihua, "Çinli araştırmacılar ve girişimciler, sahip oldukları teknolojik yenilikler ve yüksek karlılık ile yapay zeka alanında dünyanın en iyileri arasında yer alıyorlar" dedi.
Yapay Zekâ, Çin'in Büyüme Oranını 1,6 Puan Yükseltecek

Dalian'de düzenlenecek 2017 Dünya Ekonomik Forumu'na (Yaz Davos'u) saatler kala yayımlanan bu raporda, yapay zekâ sayesinde Çin ekonomisinin büyüklüğünün 2035 yılında 7,111 trilyon ABD Doları'na ulaşacağı öngörülüyor.
Çin, İnsan Beyni Benzeri Yapay Zeka Geliştirmeye Yönelik İlk Ulusal Laboratuvarını Kurdu

Çin'in ilk insan beyni benzeri yapay zeka teknolojisi laboratuvarı, Cumartesi günü, Doğu Çin'in Anhui eyaleti başkenti Hefei'de açıldı.
Çin'de İlk Yapay Zeka Kullanan Hastane Açıldı

Çalışma verimliliğini artırmak için yapay zekâ gibi yeni teknolojilere başvurulan akıllı hastane Çin'in Anhui kentinde açıldı.
Çin'in Geliştirdiği Endoskopi Kapsülüne 100 Milyon Dolarlık Yatırım

Manyetik kontrollü endoskopi kapsül robotundan yararlanan kişi, geleneksel endoskopinin getirdiği rahatsızlıklara karşı; bir yudum suyla bir kapsül yutarak, mide kontrolünü 15 dakikada acısız, yara açmadan ve anestezi kullanmadan tamamlıyor. Kontrolün ardından kapsül dışkı yoluyla vücut dışına atılıyor.
Çin'de Robot Teknolojisine Harcamalar 59 Milyar Doları Bulacak

Uluslararası Veri Kurumu (IDC), 2020'de Çin'in robot teknolojisi ve ilgili hizmetler geliştirme üzerine harcamalarının 59 milyar 400 milyon ABD Doları'nı bulacağını açıkladı.


Çin'de Sadece Çinliler Değil, Diğer Ülkeler de Merkez AçıyorAlman Endüstri Devi Siemens Çin'de Robotik Araştırma Merkezi Kuracak

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi'nde bulunan Siemens araştırma merkezinin, kombine mekanik ve elektronik alanına, insan-robot işbirliğine ve yapay zekanın robot temelli kontrol cihazlarına uygulanmasına odaklanacağını açıklandı.
Qualcomm ve Baidu cihaz üzeri sesli yapay zeka çözümleri konusunda işbirliği yaptıklarını açıkladı

İki şirket, Qualcomm'un Snapdragon 845 mobil platformunu ve Baidu'nun DuerOS Conversational AI sistemini temel alan sesli yapay zeka çözümleri konusunda birlikte çalışma kararı aldı
Google, Çin'de Yapay Zeka Merkezi Açıyor

Google ilk yapay zeka (YZ) merkezinin yeri olarak Pekin'i seçti. Şirketin YZ bölümü şefi olan Fei-Fei Li, 13 Aralık Çarşamba günü merkezin açılacağı haberini verirken, "Bilimin ulusal sınırları yoktur" dedi.


Türkiye'de ARGE Çalışmaları VarTürkiye Yapay Zekada İnisiyatif Alacak

Yapay zeka teknolojisi hakkında tüm gelişmeleri takip etmek ve Türkiye’nin bu alandaki detaylı arşivini oluşturmak amacıyla kurulan “Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI)”, ilk TRAI Meet-Up toplantısını İTÜ Magnet’te gerçekleştirdi.
Dünya Çapında Yapay Zeka Yatırımları $10 Milyarı Buldu, Peki Türkiye Bunun Neresinde?

Türkiye'de nöroloji ve kemik hastalıkları bölümlerinde örnekleri görülüyor ancak in-house olarak değil.
Türkiye'nin İlk 'CNC Besleme Robotu' Selçuk'ta Üretildi

Selçuk Üniversitesi Teknopol Selçuk Ar-Ge Akredite Uygulama Merkezi (Teknopol-SAUM) mühendisleri, yerli CNC Besleme Robotu geliştirdi. 
Boğaziçi Üniversitesinde, Robotların Yüz İfadesinden Duyguları Anlaması Üzerine Çalışılıyor

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Albert Salah, bilgisayarların insanların sosyal ve duygusal sinyallerini anlaması yönünde çalışma başlattı.
Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Medyada Gizliliği Otomatik Belirleyen Akıllı Yazılım Geliştirdi

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Yolum ve araştırma grubu, sosyal medyadaki mahremiyet ihlâllerini en aza indirmeyi hedefleyen bir yazılım geliştiriyor.


Robotik Kodlamalar Yapanlar ve Yarışmalarına Katılan Türk TakımlarıTürkiye'nin Robotik Geliştirici Ekiplerinden SPaRC 5665, Los Angeles Yolcusu. Bu Ekip Tam 8 Bin Takımla Yarışacak

Robot üretimi ve robotların kontrolü konusunda birçok çalışmaya imza atan SPaRC 5665 robotik geliştiricileri, Los Angeles'ta robotlarla Türkiye'yi temsil edecekler.
Bahçeşehir Üniversitesi 'Bilişim ve Robotik' Hareketini Giresun'dan Başladı

8 Eylül’de Giresun’daki 3 okulda başlayan “Bilişim ve Robotik Hareketi” kapsamında bilgisayar laboratuvarları yenilenecek, robotik takımları kurulacak ve daha çok çocuğun robotik çalışmalarıyla tanışması için çalışmalar yürütülecek.
Alara Güler'in Geliştirdiği Tarım Robotu Taiwan International Science Fair'de 2. Oldu

Tayvan'da gerçekleştirilen ve 23 ülkeden katılan 247 projenin bir araya geldiği Taiwan International Science Fair'de Alara Güler'in Tarım Robotu, Dünya 2.'si oldu.
Darüşşafakalı Gençler Çin’deki FRC Robot Turnuvasından Ödülle Döndü

Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencilerinin de yer aldığı “All Star Turkey” takımı, Çin’in ev sahipliği yaptığı FRC Robot Turnuvası’nda İlham Veren Takım Ödülü’nü kazandı.
Samsung Akademi robot takımı İTOBOT, FIRST Robotics Dünya Şampiyonasında

Samsung Akademi öğrencilerinin oluşturduğu İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İTOBOT Robot Takımı, dünyanın en büyük robot yarışması FIRST Robotics’in (FRC) şampiyonasında yarışmak üzere ABD’ye gidiyor.
Zorlu Holding’in Desteklediği Liseli Öğrenciler ABD’de World Championship'e Katılmaya Hak Kazandı
İzmir Güzelbahçe Bahçeşehir Fen Lisesi 10. sınıf öğrencilerinden oluşan ‘4th Dimension 6429’ takımı, FRC San Francisco Regional yarışmasında büyük bir başarıya imza atarak 19-22 Nisan tarihleri arasında Houston'da düzenlenecek olan World Championship'e katılmaya hak kazandı.
Uğur Koleji 'Üreten Nesli' Bilişim Dersleriyle Yetiştirecek
Uğur Koleji öğrencileri Bilişim Garajı Akademisi içeriklerinden faydalanacakları programlama, web sitesi tasarlama, 3 boyutlu çizim, elektronik ve robot tasarlama eğitimlerine başlıyor.
Vodafone Yarını Kodlayanlar Proje Kapsamında İzmir'de 1 Yılda 1000 Çocuğa Kodlama Eğ;itimi Verecek
Türkiye genelinde kodlama eğitimi alacak 10 bin çocuğun 2 bine yakını Ege bölgesinden, çoğıunluğu da İzmirli çocuklardan oluşacak.


Türkiye'den UygulamalarTürkiye'nin İlk İnsansı Robot Fabrikasını Akınsoft Açtı

Konya merkezli Akınsoft firması Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası "AkınRobotics"i açtı. 2.700 m2si kapalı olan toplam 11 bin m2'lik alanda kurulan Robot fabrikası seri üretim yapacak.
Vodafone İnternet Trafiğini, Yapay Zeka Teknolojisi ile İstanbul Trafiğine Göre Yönlendiriyor

Vodafone Türkiye’nin, Teknoloji Şehri İstanbul projesi kapsamında Huawei ile ortak geliştirdiği bu teknoloji ile, internet kullanımının yoğun olduğu yer ve saatlerde kullanıcılara en iyi ses ve veri hizmetinin sunulması hedefleniyor.
Mehmet Erkek : Gayrimenkulde Doğru Bilgi için Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesine Yatırım Yapıyoruz

Zingat.com'un kurucu ortağı ve CTO'su Mehmet Erkek, “Ayrıca yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanlarının da yakın takipçisi ve uygulayıcısı olarak Zingat.com'da gayrimenkule veri ve teknoloji boyutu kazandırıyoruz” dedi.
Dijital Fabrikaların Robotları Üretimde Verimliliği Artırıyor

Mitsubishi Electric, Win Eurasia Metalworking Fuarı’nda e-F@ctory konseptini ve 6 eksenli robotunu sergiledi.
GeKaRobot, III. Robot Yatırımları Zirvesine Endüstriyel İşbirlikçi Robotlar ile Katıldı

Gedik Kaynak GeKaRobot markası ile 4-5-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenen 3. Robot Yatırımları Sergi ve Zirvesine katıldı.
Assan Hanil : Üretimde Robot Kullanımı, Meslek Hastalıklarına Yakalanma Riskinde Radikal Düşüş Sağladı

Dünya Otomotiv Konferası’na konuşmacı olarak katılan Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, otomotiv üretiminde dijitalleşme ve robotik uygulamalar üzerine açıklamalarda bulundu.
Kalp Ameliyatlarında 'Robot' Devri

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Direktörü Prof. Dr. Haşim Üstünsoy günümüzde kalp ameliyatlarının yüzde 70’inin açık, yüzde 30’unun ise robotik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilebildiğini belirtti.


Dünya'daki ARGE Çalışmalarından ÖrneklerMitsubishi Electric, Robot ve Makinaların Yarım Günlük Öğrenme Süresini 30 dakikaya İndiren Akıllı Öğrenme Algoritmasını Tanıttı

Mevcut teknolojilerde birkaç saat ile yarım gün arasında değişen optimizasyon süresi, Mitsubishi Electric’in derin pekiştirme ile öğrenme (deep reinforcement learning) yöntemi kullanan tam otomatik akıllı makine öğrenmesi algoritmasıyla birkaç dakika ile 30 dakika arasında değişen kısa bir zamana iniyor.
Qualcomm Yapay Zekâ Araştırmalarını Destekleyerek Gelecek Vizyonunun Ana Hatlarını Çiziyor

Qualcomm Technologies, Inc., bulut yapay zekasını tamamlayacak ve cihazlar üzerinden her yerden ulaşılabilecek yapay zekâ planlarını duyurdu.
Xerox PARC, Yapay Zeka ve İnsanın Limitlerini Birlikte Aştıkları bir Gelecek Üzerinde Çalışıyor

Son zamanlarda yapay zeka üzerine gerçekleştirdiği çalışmalar ile dikkat çeken Ar-Ge merkezi Xerox PARC, yapay zeka ve insanın limitlerini birlikte aştıkları bir gelecek tasarladığını açıklıyor.
Huawei, ilk Mobil Yapay Zeka Bilgi İşlemcisi Kirin 970'i Tanıttı

Huawei Tüketici İş Grubu, IFA 2017’de akıllı telefon inovasyonunda yeni bir çağın başlangıcını yaptı. Huawei CEO’su Richard Yu, Huawei'nin ilk mobil yapay zeka bilgi işlemcisi Kirin 970'i IFA 2017’de tanıttı.
Researchers are Teaching Robots to Respond to Touch

Research conducted by Professor Adriana Tapus from ENSTA ParisTech, Université Paris-Saclay, aims to develop a humanoid robot sensitive to tactile stimulation. The Heroes Project – in collaboration with Dr. Moustapha Hafez from CEA Paris-Saclay, Prof. Mehdi Ammi from LIMSI, and PhD student Pierre-Henri Orefice – addresses interaction via touch.


Çeşitli Firmalardan HaberlerLenovo Yapay Zeka Yatırımlarını Hızlandırıyor

Lenovo’dan Yapay Zeka alanında 3 yeni atılım geldi: Lenovo, kuruluşların artırılmış zeka girişimlerini hızlandırmaları için artırılmış zeka inovasyon merkezi yatırımlarını hayata geçirdi.
PARC Kuluçkasından İddialı bir Start Up: Sürücüsüz Araçlar için Dijital Göz Üretecek

Yapay zeka ile çalışan yönlendirilebilir dalga teknolojisiyle geleceğin otonom sürüş standartlarını belirlemeyi hedefleyen Metawave; sürüş esnasındaki kör noktaları tespit eden yeni bir anten ve elektronik dalga teknolojisini ticarileştirerek adından söz ettirmeye hazırlanıyor.
Avrupa’daki İşletmelere Göre Yapay Zekâ Adaptasyonu Henüz Başlangıç Aşamasında

SAS’ın 100 Avrupalı işletmeyle gerçekleştirdiği anket, yetenek eksikliğinden, etik konulara kadar olan sorunların halen devam ettiğini gösteriyor.
Deutsche Bank CEO'su Bankanın Binlerce Kişi Yerine Robotları Geçirebileceğini Söyledi

Deutsche Bank CEO'su John Cryan çok sayıdaki personelin yerine robotların ve diğer teknolojik formların konulabileceğini söyledi.
Yeni Google Earth ile Neredeyse Dünyanın Her Yerine Sanal Uçuş Yapabilirsiniz

Google bugün Earth uygulamasının yeni bir versiyonunu başlattığını duyurdu [1]. Bu versiyonda, yapay zeka ile birlikte hikaye anlatıcılığı uygulanabiliyor.
Tercüman Yapay Zekaya Karşı

Protranslate.net Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı, tüm dünyada satılan ya da internet üzerinden hizmet veren “Bilgisayar Destekli Çeviri” yazılımlarının yıllar süren AR-GE çalışmalarına ve ürün iyileştirmelerine karşın insanın yerini dolduramadığını söyledi.
Google'ın Yeni Kulaklığı Pixel Bud, 40 Dile Anlık Çeviri Yapan bir Tercüman

Pixel Buds kulaklıklar, Google'ın yeni Pixel 2 cihazıyla kullanılabiliyor ve şirketin yapay zeka ile güçlendirilmiş, ses ile çalıştırılabilen Google Asistan üzerinden çalışıyor.
Oria'dan Yapay Zeka ile Uyku Sağlığına Çözüm

Orla, yapay zekayla ilgili ilk çalışmalarının ürünü. İçindeki sensörler aracılığı ile sağlık sorunu yaşayan bir kişiyi uyandırabilme, kapsülleriyle havayı temizleyebilmesi, odanın fiziki koşullarına yönelik ve kullanıcıların zevkine göre aromalarını ayarlayarak, bir oda kokusu olarak da kullanılabilir.
Bridgestone, Afet Bölgelerinde Kullanılacak Robotlar için Yapay Kas Geliştirdi

Global lastik devi Bridgestone, özellikle yoğun afetlerin yaşandığı bölgelerde kullanılacak robotlar için özel bir yapay kas geliştirdi.

Robot Firmaları Hızla Gelişiyor ve Satın AlınıyorJaponya'nın En Zengin Adamı Masayashi Son, Şimdi de Boston Dynamics'i Aldı

Önce dünyanın en önemli işlemci firması ARM Holding'i 31 milyar $'a satın aldı [1]. Sonra Suudilerle birlikte 100 milyar $'lık bir fon kurulumuna öncülük etti. Daha sonra bir baktık; Trump'a 50 milyar $'lık yatırım yapma sözü vermiş.
Universal Robots Çift Haneli Sayılarda Büyümeye Devam Ediyor

Universal Robots 2016’da bir önceki yıla göre gerçekleştirdiği yüzde 62’lik büyümeyle kurulduğu günden beri süren istikrarını devam ettirdi.
Çinli Midea'nın Aldığı Robot İmalatçısı Kuka'dan 100 Milyon Avroyu Aşan Yatırım

Geçen yıl Çinli yatırımcıların 4,6 milyar euroya satın aldığı Kuka isimli robot firmasında 100 milyon euroyu aşan miktarda bir yatırım programı hazırlanıyor.


e Saldırılarda Kullanılmazsa Olmaz2018'de Yıkıcı Etkisi Yüksek ve Kendi Kendine Öğrenebilen 'Swarm' Siber Saldırıları Bekleniyor

Yapay zeka ve ticari hizmetlerde otomasyon alanlarındaki ilerlemelerden yararlanan siber suç ekonomisi, nesnelerin interneti kapsamındaki cihazlara ve kritik altyapılara saldırmak için silahlanıyor.


HukukYapay Zeka Bunun Neresinde? Kişisel Verilerimiz Yapay Zekanın Neresinde Kullanılacak?

Yapay Zeka teknolojilerinin kullanımı, 2 yıl sonra 66%'lara ulaşacak. Bunda kişisel verilerimiz, internetteki sorgularımız ve yazdıklarımız büyük bir rol oynuyor. O zaman Kişisel Verilerimiz Nasıl Korunacak (KVK)?
Yazan: Fusun S.Nebil      05 Ocak 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz