22 Ekim 2018, Pazartesi   |   English
2016 ve 2017'da Yasaklanan Kumar, Şiddet, Uyuşturucuya Teşvik Eden Siteler, Bağlamında Açılan Dava Yokmuş
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “İnternet'te 2016 ve 2017 yılında yasaklanan kumar, şiddet, uyuşturucuya teşvik siteleri bağlamında açılan dava bulunmamaktadır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a yönelttiği sözlü soru önergelerini Bakan Arslan TBMM kürsüsünden yanıtladı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer çocukları suça teşvik ettiği iddia edilen yurt dışı lisanslı internet oyunlarının takibi konusunu Bakana sordu. Bakan Aslan şunları söyledi.

    ”İnternet erişiminin engellenmesine yönelik işlemler Bakanlığımız ilişkili kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 5651 sayılı Kanun kapsamında resen ve veya mahkeme kararları kapsamında gerçekleştirilmektedir. BTK tarafından yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması suçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntılara sebep olabilecek ve özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin de deşifre olmasına yol açacaktır. Bu rakamlardan hareketle, uluslararası düzeyde ülkemiz aleyhine haksız algı oluşmasına meydan vermemek ve olası bilgi kirliliğini önlemek adına diğer ülkelerde de olduğu gibi bu rakamlar resmî olarak toplu şekilde açıklanmamaktadır. Ancak sosyal ve akademik çalışmalarda kullanılmak üzere orantısal istatistikler "internet.btk.org.tr" web sayfasında "İstatistikler" seçeneği altında belirli aralıklarla yayımlanmaktadır.

    5651 sayılı Kanun'un 8'inci maddesi kapsamında resen uygulanan tüm erişim engelleme tedbirlerinin yaklaşık yüzde 99,7'si dört suç düzenlemesi ki bunlar "çocukların cinsel istismarı, müstehcenlik, fuhuş ve kumar oynanması için yer ve imkân sağlama" suçları kapsamında gerçekleşmiş; diğer binde 3'lük bölümünü ise kalan suçlar yani intihara yönlendirme, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini ve yine, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'da yer alan suçlardan oluşmaktadır.

    Çocukların, zararlı içerikler içeren bilgisayar oyunlarından korunması kapsamında Uluslararası Çocuk ve Bilgi Güvenliği Etkinlikleri "Dijital Oyunlar" temasıyla 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda gerçekleştirilmiş, yapılan çalıştaylar ve sempozyumlarda dijital oyunlar bütün yönleriyle tartışılarak ele alınmış, bu konunun üzerine önemle gidilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

    İnternette 2016 ve 2017 yılında yasaklanan kumar, şiddet, uyuşturucuya teşvik siteleri bağlamında açılan dava bulunmamaktadır. Ayrıca köylere ücretsiz internet hizmeti verilmesiyle ilgili bir uygulama bulunmamakla birlikte bu bölgelere bu hizmetin götürülmesine yönelik zaten Evrensel Hizmet Fonu'ndan gerekli kaynağı ayırıyoruz. “

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer internetin önemine değinerek yararları kadar sınırlı da olumsuzluklarının varlığına vurgu yaparak şunu söyledi :

    "kumar fuhuş uyuşturucu gibi konularda internetin olumsuz etkisi özellikle çocuklar için denetim daha hızlı ve seri engellemeler uygulamalıdır”
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      10 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz