21 Ekim 2018, Pazar   |   English
GTB Bakanı Bülent Tüfenkçi de Çiftlikbank Konusunda Uyarı Yaptı
Yazan: Ergün Dinçer      10 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
İstanbul'da gazetecilere konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlik Bank ile ilgili sorulara karşı, "Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar" dedi. Bakan Tüfenkci ayrıca, “e-ticaret yapan sitelere kayıt zorunluluğu getirilmesi, bizim bu tür e-Ticaret siteleri üzerindeki denetimlerimizi ve gözlemlerimizi de arttıracak. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakın çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığı'yla da dolandırıcılık takibi anlamında yakın bir çalışma sergiliyoruz" diye devam etti.
İstanbul'da gazetecilere konuşan[1] Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlik Bank ile ilgili sorulara karşı [2], "Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar" dedi. Bakan Tüfenkci ayrıca, “e-ticaret yapan sitelere kayıt zorunluluğu getirilmesi [3], bizim bu tür e-Ticaret siteleri üzerindeki denetimlerimizi ve gözlemlerimizi de arttıracak. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakın çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığı'yla da dolandırıcılık takibi anlamında yakın bir çalışma sergiliyoruz" diye devam etti.

Hatırlayacaksınız, bir dönem Facebook üzerinde oynanan "FarmVille" oyunu bir hastalık haline gelmişti [4]. Çiftlikbank da güya bunun bir modeli. FarmVille'de fiziksel bir şey yoktu, herşey online idi. Çiftlikbank ise güya sizin online ortamda takip ettiğiniz ama fiziksel hayatta işleyen bir sistem gibi gözüküyordu. Adeta outsource ettiğiniz bir çiftliğınız varmış gibi bir modeldi. Ancak arkasının pek de sağlam olmadığı, söylediklerinin aksine fiziksel taraftaki operasyonda işlerin pek de iyi gitmediği, SPK'nın yaptığı inceleme sonrası ortaya çıktı [5].

Çiftlik Bank ile ilgili soruya yanıt veren Bakan Bülent Tüfenkci, “Son zamanlarda internet üzerinden, somut mal ve hizmet satışı olmadan, sanal âlemde yüksek kâr vaatleri sunularak; kimileri oyun pazarladığını, kimileri sanal paralar pazarladığını ifade ederek, kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kâr vaatleri sunarak, insanları aldattıkları ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurdukları görülüyor. Bunlar kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibarıyla dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz" dedi.

Çiftlik Bank ile ilgili incelemenin sürdüğünü belirten Tüfenkci, “En son Çiftlik Bank'ın adındaki 'bank' kelimesinden dolayı 3 ay reklamlarını durdurma cezası verdik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'ndan 'bank' kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor. Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk." diyerek reklamların durduğunu hatırlattı[6].

Esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdiklerini belirten Tüfenkçi sözlerine şöyle devam etti : "Burada gerçekten bir ticaret var mı, yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyor. Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırır, bunu da sizlerle paylaşırız. Ama ben bir kez daha vatandaşlarımızı uyarıyorum. Özellikle internet üzerinden, sanal âlemde somut bir ticarette mal alım satımına dayanmayan, piyasanın çok üzerinde kar getirdiğini ifade eden sanal ticarette konusunda çok dikkatli olmalarını ve bu tür yaklaşımlara dikkatlice bakmalarını aksi takdir de büyük anlamda zarar göreceklerini geçmişteki tecrübelerde bize gösteriyor".


[1] Bakan Tüfenkci: Dünya Bankası büyüme rakamlarını revize etmek zorunda kaldı

[2] ÇiftlikBank Sanal Oyunu İnceleniyor

[3] e-Ticaret Sitelerine ETBIS'e Kayıt Olma Zorunluluğu Geldi

[4] Zynga.com, Farmville, Kumar Engellemesi ve Kopya Habercilik Üstüne

[5] Çiftlikbank'ta Toplanan Paralar CEO'nun Şahsi Hesaplarına Aktarılmış

[6] ÇiftlikBank'ın Reklamlarına da Durdurma Geldi
Yazan: Ergün Dinçer      10 Ocak 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz