21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Intel Spectre ve Meltdown Yamaları Sonrasında Windows 10 Makinalarda % 6 - 8 Arası Yavaşlama Olduğunu Açıkladı
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ocak 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Intel evvelki gün yaptığı açıklamada, Spectre / Meltdown düzeltmesini yükledikten sonra kişisel bilgisayarların % 6-8 aralığında yavaşlayacağını bildirdi [1]. Intel, Windows 10 ile 6., 7. ve 8. Nesil Intel çekirdekli işlemcileri kullanan bilgisayarlarda meydana gelen performans değişikliklerini değerlendirdikten sonra bu sonuçlara vardığını kaydetti.

Intel evvelki gün yaptığı açıklamada, Spectre / Meltdown [1] düzeltmesini yükledikten sonra kişisel bilgisayarların % 6-8 aralığında yavaşlayacağını bildirdi [2]. Intel, Windows 10 ile 6., 7. ve 8. Nesil Intel çekirdekli işlemcileri kullanan bilgisayarlarda meydana gelen performans değişikliklerini değerlendirdikten sonra bu sonuçlara vardığını kaydetti.

Intel, 8. nesil (Kaby Lake, Coffee Lake) işlemci ve SSD'li sistemlerin en az etkileneceğini, 7. Nesil Kaby Lake-H mobil işlemcilerini kullanan aygıtların yüzde 7 daha yavaş olacaüını, 6. Nesil Skylake-S platformlu sistemlerde performans etkisinin yaklaşık yüzde 8 olacağını belirtti.

Intel'e göre, bilgisayarınızı kullanma tarzına bağlı olarak, bu yavaşlamayı fark etmeyebilirsiniz de ama Intel'in karşılaştırmalı sonuçları webde dolaşma ve uygulama kullanma hızlarında belirtilen düzeylerde yavaşlama raporluyor. Ancak bilgisayarınızda ağır uygulamalar kullanıyorsanız, yavaşlama daha belirgin hale gelecek.

Intel, Spectre / Meltdown zayıflığının varlığını yılın sonunda doğruladı ve en yeni yongalarının uzaktan saldırganların yararlanabileceği güvenlik açıklarına sahip olduğunu itiraf etti. Birkaç gün önce de Intel, bu açıklar için yayınlanan yamaların PC'leri yavaşlatacağını kabul etti; ancak yamanın performans etkisini tartışırken konuyu zaman zaman çarpıttı. Çünkü bu konuda şimdiden açılmış bazı davalar var. Yeni açıklanan rakamlar, performansın ne kadar etkileneceğini gösteriyor.

Intel, PC'ler için karşılaştırma sonuçlarını yayınlamanın yanı sıra önümüzdeki günlerde sunucu platformları değerlendirmesine ilişkin ilk verileri paylaşmayı planladığını açıkladı. Ayrıca, henüz Spectre / Meltdown açığı ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.


[1] Intel, AMD, ARM Dahil Tüm İşlemcilerde 2 Önemli Güvenlik Açığı Raporlandı

[2] Intel Offers Security Issue Update
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ocak 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz