19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Bitcoin Bir NSA (CIA) Projesi midir?
Yazan: Fusun S.Nebil      02 Şubat 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Satoshi Nakamoto isimli --kim olduğu tartışmalı-- bir yaratıcısı olan Bitcoin konusunda, batı dünyasında uzun zamandır "NSA / CIA projesi midir?" sorusu soruluyor. Kimin tarafından yaratıldığı tam bilinmeyen “Kripto Para” kavramı acaba bizzat Amerikan istihbarat örgütleri tarafından yaratılmış olabilir mi?

Satoshi Nakamoto isimli --kim olduğu tartışmalı-- bir yaratıcısı olan Bitcoin [1] konusunda, batı dünyasında uzun zamandır "NSA / CIA projesi midir?" sorusu soruluyor. Kimin tarafından yaratıldığı tam bilinmeyen “Kripto Para” kavramı acaba bizzat Amerikan istihbarat örgütleri tarafından yaratılmış olabilir mi?

Bu konuda çok sayıda makale var. Bunların bir kısmı “sanki biliyor” gibi konuşuyor. Mesela Natalya Kasperskaya geçtiğimiz ay bir Üniversitede yaptığı konuşmada böyle bir ifadede bulunmuş —ki, aşağıda bakacağız— Bir kısmı ise “komplo teorisi” şeklinde yorum yapıyor. Bu konuda bir kaç farklı kaynağa bakalım.

Türk Komplo Teorisyenlerine Göre Vatandaşları Ülkelerden Koparmak Üzere Yaratıldı

İlk kaynaklarımız Türkiye’den; ana akımda değil ama mail listelerinde ya da güvenlik amaçlı denilerek yayınlanan bazı sitelerde gördüğümüz çeşitli Türk yazarlarının yazılarında “Yeni Dünya Düzeni” çerçevesinde, vatandaşların devletlerden koparılması ve tek paraya gidilmesi yolunda bir proje olarak tanımlanıyor.

Bunu söylerken de, 1988 tarihli Ekonomist dergisinin kapağında yer alan Phoenix kuşu resmi üzerinde yer alan, bugünkü Bitcoin’e de benzetilebilecek bir para resmine ve yanında “Dünya Parasına Hazır mıyız?” ifadesine işaret ediliyor [2]. Rotschild, Carniege gibi kurumların bu konuda çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Ekonomist'teki yazıya bakıldığında da tek bir merkez bankası fikrinden bahsediliyor.

Amerikan Komplo Teoriciler, 1996 NSA Makalesine İşaret Ediyor

Ama sadece Türkler değil Amerikalılar da benzer yorumlar yapıyor. Mesela Chris Kitze isimli Amerikalı girişimci. Kendisinin pek çok internet yatırımı var. O da Bitcoin’in bir NSA projesi olup olmadığını sorguluyor. Öncelikle Satoshi Nakomoto’nun neden ortaya çıkmadığını soruyor. Bunu gerçi pek çok insan “tabi normal, çıkarsa onu öldürürler ya da tutuklarlar” şeklinde de yorumluyor.

Kitze’nin öne sürdüğü ikinci soru, 1996 yılında yayınlanan ve NSA’in Bilişim Güvenliği Araştırma ve Teknolojileri bölümünden 3 kişinin imzasıyla yayınlanan “How to Make a Mint : The Cryptography of Anonymous Electronic Cash [3]” isimli makale üzerine. Kitze bu makaledeki bilgilere dayanarak, Bitcoin’in NSA tarafından yaratılmış olabileceğini düşündüğünü söylüyor.

Gerçi NSA'in bu makaleyi yayınlamasından 13 sene önce yani 1983'de, David Chaum kripto paralar konusunda bir makale yayınlamış [4]. Chaum bugün de "Satoshi'nin arkasındaki kişi midir?" diye inceleniyor. Çünkü daha önce 1989 yılında çıkardığı Bit Cash isimli bir kripto parası var. Bu para 1998 yılında iflas etmiş. Ama Chaum yılmamış. Bugün de dünya onu Bitcoin öncülerinden birisi olarak tanımlıyor. Satoshi'nin kendisi değilse bile, acaba Satoshi bir grupsa ve Chaum bu ekipten birisi olabilir mi diye düşünülüyor.

Kitze’nin sorduğu diğer bir soru; bu kadar yıldır "hiçbir kurala uymadığı ve ne iş yaptığı çok bilinmediği halde, Bitcoin nasıl ayakta kalabiliyor?" şeklinde. Yani Kitze bir yandan paranın finansal olarak ayakta kalışına şaşırırken, bir yandan da neden Amerikan hükümeti şimdiye kadar bir şey yapmadı diye soruyor.

Kitze bütün bu sorulardan sonra, “illa NSA demiyorum ama Bitcoin’in yaratılışında çok yetenekli eller olduğu kesin” diyor.

Natalya Kasperskaya : İnterneti Pentagon Buldu, Bitcoini İngiliz ve Amerikan İstihbarat örgütleri ama Kullanıyoruz

Bitcoin’in Amerikan istihbarat örgütlerinin bir işi olduğuna dair son yorumumuz da, ünlü Rus güvenlik şirketi Kaspersky’nin kurucusu ve Eugene Kaspersky’nin eşi olan Natalya Kaspersky’nın ocak ayında bir Rus Üniversitesindeki sunumunda söylediği sözler.InfoWatch şirketler grubunun CEO’su ve siber güvenlik sistemlerinde uzman olan Natalya Kasperskyaya aynı zamanda Kaspersky'nin kurucusu olan Yevgeni Kaspersky'nin eşi ve iş ortağı. Kasperskaya ocak sonunda bir Rus üniversitesinde katıldığı “Bilgi ve Siber Savaşın Temelleri” isimli sunumu sırasında “Kripto para birimi bitcoin’i ABD istihbaratı geliştirdi” dedi. Komsomolskaya Pravda gazetesine değerlendirmelerde bulunan Kasperskaya, “Bitcoin, ABD istihbaratı (CIA) tarafından özel amaçlarla yazıldı” iddiasında bulundu ve uzman bir ekibin Bitcoin üzerinde uzman bir ekibin, birkaç yıl boyunca çalıştığını belirtti [5].

Kasperskaya, “Ancak korkulacak bir şey yok. GPS, TOR gibi birçok yeni teknoloji de, daha sonradan ticarileştirilerek kitlelerin erişimine sunulan ABD askeri buluşları” diye konuştu.

Blockchain ve tüm kripto para birimlerinin altyapılarının ABD tarafından hazırlandığını tahmin ettiğini belirten uzman, “İnterneti de Pentagon buldu, ama bugün biz kullanıyoruz. Faydalı bir şey, ama riskleri var” dedi.

NSA Kurmuş Olsa Bile, 450 Milyar $'lık Pazar Büyüklüğü ve 1507 Para Cinsi ile Beklenenin Üzerine Çıktı

Bitcoin'in yaratılması gizemli bir olaydı. Bugün hala ortaya çıkışı ve yaratıcıları bilinemiyor. Acaba başlarına iş gelmesin diye mi gizlendiler? --ki dizi filmlerde de bu konu hep tutuklamalar şeklinde işlendi. Mesela Good Wife isimli avukatlık dizisinin bir bölümünde konu buydu--. Bilmiyoruz !!

Eğer casus örgütleri kurduysa bir gün --Snowden ya da Assange türü bir sızıntı ile-- ortaya çıkar mı bilmiyoruz. Son zamanlarda sızan pek çok olay var maluım.

Ama şu veya bu olsa da, olay Bitcoin ile sınırlı kalmadı ve 1507 tane kripto para çıktı. Hatta Venezuela ve İsveç örneğinde olduğu gibi kendi paralarını çıkaran ya da hazırlanan ülkeler var. Üstelik bu pazarın büyüklüğü 450 milyar $'a ulaşmış durumda.

Dolayısıyla kripto paralar, sayı ya da içerik olarak bugün NSA'in ya da CIA'in kontrol edebileceği, bir düzeyde mi ? Bunu sorgulamak lazım. [5] Natalya Kasperskaya'nın söylediği gibi, onlar yaratmış olsa bile, internet gibi kendi başına aştı.


[1] Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System - Satoshi Nakamoto

[2] Flashback 1988: “Get Ready For A World Currency by 2018″ – The Economist Magazine!

[3] HOW TO MAKE A MINT: THE CRYPTOGRAPHY OF ANONYMOUS ELECTRONIC CASH

[4] Blind Signatures for Untraceable Payments

[5] Наталья Касперская назвала биткоин разработкой американских спецслужб

[6] http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=58405
Yazan: Fusun S.Nebil      02 Şubat 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz