19 Ekim 2018, Cuma   |   English
2018 Ocak Ayında turk-internet.com Okuyucuları Neler Okudu?
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Şubat 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2018 yılının ocak aynı bitirdik. Bu ayın içinde neler olduğunu kısaca hatırlatmak istiyoruz. Ocak ayında belli başlı konuları; Türk Telekom ile ilgili gelişmeler, Meltdown ve Spectre açıklarının ortaya çıkması, Bitcoin'in çakılması, yanısıra Türkiye ve dünyadan Bitcoin hırsızlıkları, Turcoin adıyla tanıtılan yerli kripto para girişimi, Çiftlikbank isimli kuruluşla ilgili gelişmeler şeklinde özetleyebiliriz.

2018 yılının ocak aynı bitirdik. Bu ayın içinde neler olduğunu kısaca hatırlatmak istiyoruz. Ocak ayında belli başlı konuları; Türk Telekom ile ilgili gelişmeler, Meltdown ve Spectre açıklarının ortaya çıkması, Bitcoin'in çakılması, yanısıra Türkiye ve dünyadan Bitcoin hırsızlıkları, Turcoin adıyla tanıtılan yerli kripto para girişimi, Çiftlikbank isimli kuruluşla ilgili gelişmeler şeklinde özetleyebiliriz.

Diğer ilgi çekici haberler arasında, ABD'de sürmekte olan "network neutrality" yani "ağ tarafsızlığı" önemli bir diğer başlıktı.

Şimdi bunlara daha detaylı bakalım;

Ama önce "ayın en komik haberi" olarak seçebileceğimiz bir haberi hatırlatalım;

Twitter 'Benim Nükleer Düğmem Daha Büyük' Yazan Donald Trump'a Gelen Tepkilere Karşı Açıklama Yaptı

Twitter, Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile başlattığı "benim nükleer düğmem daha büyük" yarışına karşı gelen tepki ve yasaklama çağrılarına yanıt olarak, bugün kısa bir açıklama yayınladı [1].


Türk Telekom'un % 55 hissesine sahip OTAŞ'ın ödeyemediği kredi borcuyla ilgili durum sürüp giderken, buna dair bir takım güncellemeler gördük. Katar'lıların Türk Telekom hisselerini almak istediği ama Suudiler tarafından geri çevrildikleri ortaya çıktı. Ayrıca hisselerin kredinin alındığı bankalara geçtiği de ilk ocak ayında duyuldu.

Türk Telekom Hisseleri Beklendiği Gibi Bankalara Geçiyor

Türk Telekom’un % 55’ine sahip Otaş’a kredi veren ve geri alamayan 3 Türk bankasının Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştığı ve sürecin hukukileştirilmesine karar verildiği bildiriliyor.
OTAŞ'ın (Türk Telekom) Hisseleri için Görüşen Katar'lı Ooredoo'yu Suudiler Engelledi

Ooredoo'nun, Türk Telekom'un % 55 hissesine sahip Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) firmasının satın alımı için görüşmeler yaptığı duyulmuştu. Şimdi Ooredoo firmasının Katar borsasına 5 gün önce yaptığı açıklamaya bakılırsa bu iş gerçekleşememiş.
OTAŞ'ın Sahibi ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Türkiye'ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirecek
Hariri'nin ziyaretinin kapsamı olarak, Türkiye-Lübnan ilişkilerinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınacağı kaydedildi.


Ocak ayında diğer önemli bir gelişme Meltdown ve Spectre isimli 2 işlemci açığının ortaya çıkmasıydı. Bu açıklarla ilgili saldırı kodlarının da ayın sonundan itibaren harekete geçtiği bilgileri yayıldı. Yani önümüzdeki dönemde bu açıklarla ilgili sıkıntıların yaşanacağı siber saldırılar görülebilir. Çünkü henüz tam çözüm olacak yamalar da yayınlanmış değil. Daha doğrusu Intel bir yama yayınladı ama bu yama bilgisayarları aniden kapatıp, açan, dengesizleştiren bir kod oldu. Bir başka güvenlik sorunu olarak Android trojanları da gelişti.

Meltdown and Spectre; Telefonlarınız ve Bilgisayarlarınız Bu Açıklara Karşı Ne Kadar Güvende?

Intel tarafından üretilen işlemciler için Meltdown ve Intel, AMD ve ARM tarafından üretilen işlemciler için Spectre açığı mevcut.
Dikkat ; Büyük Türk Bankaları Dahil 232 Banka için Android Trojan Tehlikesi Var

Quick Heal Security Labs isimli güvenlik araştırmacısı firma, Türk bankalar da dahil olmak üzere 232'den fazla bankacılık uygulamasını hedefleyen bir Android Bankacılık Trojanı tespit etti.


Ocak ayında Bitcoin'in ve diğer paraların düşüşe geçtiğini gördük. 2017 boyunca yükselen ve balona benzetilen Bitcoin, ocak ayında adeta çakıldı. Bu arada biri Türkiye'den birisi yurtdışında 2 hırsızlık oluştu.

Japon Kripto Para Şirketi 400 Milyon $ Eşdeğeri NEM Çaldırdığını Açıkladı

Japonya'da akşam saatlerine kadar saatlerce spekülasyon yapıldıktan sonra Coincheck Inc. isimli firma 400 milyon $ eşdeğeri NEM isimli kripto paranın bir şekilde ortadan yok olduğunu açıkladı.
Türk Bitcoin Borsalarında Sorun Olduğu Belirtiliyor, 100 BTC Kadar Çalınmış Olabilir

Türk Bitcoin borsalarından birinde ya da bir kaçında hırsızlık olmuş olabileceği tartışılıyor. Hatta bu hırsızlığı yapmış olabileceği kaydedilen bir kişinin ismi bile veriliyor.


Bitcoin Konusunda tek gelişme tabi ki, çalınmalar değildi. Fiyatlar çakıldı ve spekülasyonlar boldu. Ama yanısıra hükümetlerin rahatsızlıklarının arttığı görüldü.Bugün Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Fena Çakıldı .. Manipülasyon Var mı?

Bugün herkes "Bitcoin" ve diğer "Altcoin"lerin hepsinde birden meydana gelen hızlı düşüşü konuşuyor. Öyle ki; Bitcoin değerinin 4'de birini bir gün içinde kaybetmiş durumda.
2018 Ethereum ve Altcoinler Yılı mı Olur?

Başta Bitcoin olmak üzere Riplle dışındaki tüm diğer paralarda— büyük düşmeler meydana geldi.
ABD Hazine Bakanı Bitcoin Konusunda G20 Ülkeleri ile Engelleyici Çalışmalar Yapıldığını Açıkladı

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin "kötü kişilerin bu paraları kullanarak kötü işler yapmaması"nı sağlamak için G20 ülkelerinden temsilcilerle çalıştığını söyledi.
Güney Kore Yasa Hazırlandığını Açıkladı, Kripto Paralar Değer Kaybetti

Kripto paralar, Güney Kore'nin dijital para ticaretini yasaklamaya hazırlandığı haberleri ile birlikte düşüşe geçti.


Bir de Türkiye'de bir yerli kripto para duyuruldu ama bu para ile ilgili spekülasyonlar da bulunuyor.

Turkcoin; Bitcoin'in Yerlisi mi? Dolandırıcı mı?

Bitcoin, Ethereum, Ripple ve daha bir çok sanal paralar konusunda dünyada yaşanan heyecan devam ederken, dün “Bitcoin’e rakip Turcoin geliyor” sloganıyla bir proje lanse edildi.


Ocak ayında konuştuğumuz bir konu da Çiftlikbank oldu. Facebook üzerinde oynanan Farmville isimli oyunun adeta fiziki hayata uugulanmışı denilebilecek bu oyun için zor bir ay olduğu kesin.

Çiftlikbank'ta Toplanan Paralar CEO'nun Şahsi Hesaplarına Aktarılmış

Önceki hafta Bilim Sanayi ve Teknoloji ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları tarafından hakkında soruşturma başlatılan, yılbaşından hemen önce ise SPK tarafından suç duyurusu yapılan "Çiftlikbank"ın yüksek getiri vaadiyle 78 bin kişiden toplanan paranın 512 milyon TL olduğu ortaya çıktı.
ÇiftlikBank'ın Reklamlarına da Durdurma Geldi

Çiftlikbank için şimdi de, Gümrük Ticaret Bakanlığından reklamlarına 3 ay süreyle durdurma geldi.
Çiftlikbank CEO'su 'Haberler Yüzünden Bankalar Bizimle Çalışmayı Kesti' Açıklaması Yaptı

Bugün de bir gelişmeden bahsediliyor; 26 yaşında CEO Mehmet Aydın üyelere bir sesli mesaj göndermiş.
Çiftlikbank Tavuk Çiftliği Yerine Kripto Para Çiftliği Kurmuş

"Çiftlikbank" konusunda haberlerin ardı arkası kesilmiyor. "1 koy 5 al" yani 200 bin TL yatırana aylık 50 bin TL gelir vaadiyle para toplayan firma, SPK incelemelerinde açıklandığına göre 78 bin kişiden 512 milyon TL almış. Peki bu parayla ne yapmış?


Ocak ayı sonunda Davos'ta Dünya Ekonomik Forum toplandı. Bu toplantı öncesi korkutucu bir rapor yayınlandı.
2017'de Yaratılan Gelirin % 82'sini, En Zengin % 1'i Kazandı, 3,7 Milyar Kişi Hiç Para Kazanamadı

Oxfam International İcra Direktörü Winnie Byanyima, "Milyarder patlaması gelişen bir ekonominin işareti değil, başarısız bir ekonomik sistemin belirtisi.


Ocak Ayında En Çok Okunan Makale ve Röportajlar

Türkiye'ye Sonunda Trafik Değişim Noktası (IDN) Geliyor mu?

Geçtiğimiz hafta içinde bir “IDN Toplantısı” gerçekleştirildi. Bu toplantı —halen altyapıyı elinde tutan— bazılarının hoşuna gitmese de, sonuçta tüm internet kullanıcıları, ülkenin geleceği ve güvenliği açısından önemli olduğunu kaydedelim.
Emrehan Halıcı : Ecevit'in Sloganı 'Köy-Kent'lerden, Teknokent'lere' İdi

Emrehan Halıcı : "Bu aralar bilgi toplumuna dönüşümden daha çok, dijital dönüşüm kavramı ön plana çıkartıldı. Bilişim kültürü olmadan bu dönüşümlerin gerçekleşmesi mümkün değildir. "
Dünya Ekonomik Forumu 2018 ve Jack Ma’nın Gelecek Vizyonu : 'Ticaret Durduğunda Savaş Başlar'

Toplamda 340 civarında politik ismin yer aldığı bu etkinlikte Türkiye ise Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ile temsil edildi.
Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin, İnsanlık İçin Nasıl Bir Geleceği Şekillendirdiği Tartışılmalı

Yirminci yüzyılın son on yılında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaşanan yeni gelişmeler ve ortaya çıkan internet, sayısal televizyon, cep telefonları gibi yeni iletişim teknolojileri uygulamaları alanında yaşanan “devrim” niteliğindeki gelişme, pek çoklarına göre toplumun, ekonominin, kültürün ve politikanın “yeni” biçimini yarattı. Çoklarına göre 21. yüzyıl insanı “yeni zamanlar”da yaşayacaktı.


Diğer İlgi Çekici Haberler

Uber Üyesi Sürücüler, Ruhsatlarının İptal Edilip, Araçlarının Bağlanmasını Protesto Ettiler

UBER üyesi olan yüzlerce VIP araç sürücüsü ruhsatlarının iptal edilerek araçlarının bağlandığı iddiasıyla Yenikapı'da toplandı ve protesto gösterisi yaptılar.
Samsung İşlemci Üretiminde Intel'i Geçti

Gartner tarafından bugün yayınlanan araştırmaya göre Güney Kore'nin Samsung'u, 1992'den bu yana işlemci pazarının lideri olan ABD'li rakibi Intel'i geçti.
Sporcular için Mobil Uygulama Şirketinin Yayınladığı Isı Haritası, Gizli Askeri Üslerin Yerini Gösteriyor

Strava isimli Fitness izleme uygulamasının "2017 Isı Haritası" uygulaması ABD'nin dünya çapındaki askeri üslerini ve hatta gizli olanları da gösterdiği ortaya çıktı.
Whooper'ını 26 $ Ödüyorsan Hemen Al, Yoksa Bekle.. Burger King 'Ağ Tarafsızlığı' Konulu Reklam Yayınladı

ABD'de "King Burger" gerçekleştirdi. Reklam şirketin "Whooper" isimli hamburgerinin ne kadar istenen bir şey olduğunu göstermekle kalmıyor, yanısıra "Ağ tarafsızlığı (Net Neutrality) konusunda bir sosyal sorumluluk projesi oluşturuyor.
BTK 'Wikipedia Yasadışı İçerikleri Israrla Yayınlamaya Devam Ediyor' Dedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), erişim yasağına konu makalelerin değiştirildiğini açıklayan Wikipedia'nın, yasa dışı içerikleri ısrarla yayınlanmaya devam ettiği bildirildi.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Şubat 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz