23 Ekim 2018, Salı   |   English
PTT Messanger'in Yerli Uygulama Olmadığı Ortaya Çıkınca, 'Kurumsal Uygulamamız' Denilmeye Başlandı
Yazan: Fusun S.Nebil      07 Şubat 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Son zamanlarda yeni bir moda var. Yerli ve milli olmayan şeyleri, "Yerli ve Milli" diye duyurmak. Bunu özel sektörde de görüyoruz, kamuda da. Üzücü olan ise, bunları söyleyenler, durumun farkına varılacağını ya düşünemiyorlar, ya da umursamıyorlar. Geçen yıl bunun örneğini Turkcell'in "yerli arama motoru" diye duyurduğu YANİ ile görmüştük. Bu yıl ise 2 gün önce Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu sırasında Hatay'dakii ordu kumandanı ile haberleşti diye Bekir Bozdağ tarafından sunulan PTT Messanger..

Son zamanlarda yeni bir moda var. Yerli ve milli olmayan şeyleri, "Yerli ve Milli" diye duyurmak. Bunu özel sektörde de görüyoruz, kamuda da. Özellikle de teknolojik olan yani düz vatandaşın anlayamayacağı konularda böyle ifadeler kullanılıyor. Arkasına bakıyorsunuz, yurtdışında yapılmış bir yazılım ya da donanım alınmış, markası değiştirilmiş, belki 2-3 değişiklik, meğişiklik yapılmış ve önünüze "Milli" ve/veya "Yerli" diye sunulmuş. KOMİK !!!!

Komik dediğimiz husus şu; bunları söyleyenler, ya kendileri farkında değiller, ya durumun farkına varılacağını düşünemiyorlar, ya da umursamıyorlar. Hangisi bilemiyoruz. İlki ise, altlarındaki kadro kendilerini kandırmış durumda, ikincisi ise herkesi aptal yerine koyuyorlar demektir. Üçüncüsü ise "biz algıyı yaratalım da gerisi palavra" diyor olmalılar.

Geçen yıl bunun örneğini Turkcell'in "yerli arama motoru" diye duyurduğu YANİ ile görmüştük. Bu yıl ise 2 gün önce "Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu sırasında Hatay'deki ordu kumandanı ile haberleşti" diye Bekir Bozdağ tarafından sunulan PTT Messanger aynen böyle bir şey.

Üstelik adı bile yabancı. Mesela "PTT Ulak" ya da "PTT Haberleş" gibi bir ismi olabilirdi. Ama "Yerli" ve Milli" diye sunulan bu uygulama "PTT Messanger" olarak adlandırılmıştı.

Ülkemizde bu kadar genç ve teknolojiye meraklı insan arasında, bu tür tanıtımlar fazla uzun ömürlü olamıyor. Hemen birileri nereden "kopya" ya da "uygulama" olduğunu ortaya koyuyor. Bu sefer de öyle oldu.

PTT, Olay Ortaya Çıkınca "Kurumsal Müşterilerimiz İçin" dedi

Dilimizde güzel bir cümle "çevir kazı yanmasın"dır. Böylesine bir olayı PTT Messanger'da yaşıyoruz. Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım'ın elindeki cep telefonu üzerinden haberleştiği resimleri eşliğinde PTT messanger "Yerli ve Milli" diye sunuluverdi. Öyle ki Bekir Bozdağ,

    "Bu, bir nevi WhatsApp'ın yerli ve milli olanıdır. Yüzde 100 yerli ve milli bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak, daha sonra vatandaşların kullanımına açılacak. Herhangi bir veri, sunucuda depolanmadığı için bu verilere ulaşmak mümkün olmayacaktır. WhatsApp'tan daha güvenli bir sistem geliştirildi.

dedi. Ama teknik uzmanlar sistemin "ZebraChat" isimli uygulama olduğunu ortaya koydular. Bunun üzerine PTT çevir kazı yanmasın yaptı ve şöyle bir açıklama yayınladı.

Başka Bir Komedi ; Sonunda PTT Var Diye Yüklenen Yazılım

Bu arada pazartesi haber TVlardan yayınlandığında, doğal olarak herkes neyin nesidir diye aramaya başladı. Ama uygulama ne App Store ne de Google Play'de yoktu. Vatandaşlar başlığında PTT olan başka bir uygulamayı yüklediler. Bir anda uygulama 1 milyon indirmeye yükseldi. Aşağıda bu PTT messanger olmayan ama adında tesadüfen PTT olduğu için yüklenen uygulamanın görüntüsü var.
ÖTV Ödememek Canımı Sıkıyor

Bu kadar abukluğu, Zaytung'un konuyla ilgili olarak yayınladığı anketle tamamlayalım [1]. Zaytung okuyucularına güya sormuş. Yerli Whatsapp'da hangi özellikler olsun diye.. Aşağıda bu özellikleri göreceksiniz..
[1] Yerli WhatsApp'ta hangi özellikler olsun?
Yazan: Fusun S.Nebil      07 Şubat 2018, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz