19 Ekim 2018, Cuma   |   English
Apple'ın GitHub'a Yerleştirilen Kodunu Eski Stajyer Çalmış
Yazan: Mehmet Tasnikli      12 Şubat 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Apple'ın iOS işletim sisteminin kaynak kodlarından bir kısmı geçen hafta sızdırıldı ve GitHub üzerine yerleştirildi. Olayın bir eski Apple stajyeri tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Stajyer'İn kodu çaldığı ve iOS jailbreaking topluluğundaki 5 arkadaşına verdiği belirtiliyor.

Apple'ın iOS işletim sisteminin kaynak kodlarından bir kısmı geçen hafta sızdırıldı ve GitHub üzerine yerleştirildi [1]. Olayın bir eski Apple stajyeri tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Stajyer'İn kodu çaldığı ve iOS jailbreaking topluluğundaki 5 arkadaşına verdiği belirtiliyor. Bu yolla JailBreak'ciler anlayamadıkları bölümleri çözmüş olacaklardı.

Stajyerin çaldığı kodun aslında 5 kişi arasında kalması için anlaşıldığı ama sonra geçen yıl bu 5 kişinin dışına sızdığı belirtiliyor. Oradan da bir sohbet grubuna postalanmış. En sonunda da Reddit'e gönderilmiş ama denetleme botu kodu otomatik kaldırmış.

GitHub'a konulan bölüm, Apple tarafından "telif hakları" çerçevesinde derhal kaldırtıldı ama bir anda çok sayıda kişinin eline geçmiş durumda, oraya ya da başka yerlere yeniden yükleyenler olduğu kaydediliyor [2].

Kodun çalınmayan bölümlerine de hakim olan kişiler, stajyerin eline kod ya da araç, ne geçirebildiyse hepsini aldığını ama Apple'ın daha önceden haberi olduğunu söylüyorlar. Çünkü JailBreak ekibinin elinde bir süre kaldığı için bu zaman zarfında Apple'ın farkına vardığı kaydediliyor.

Gerçekten de Apple pek heyecanlamamış gözüküyor. Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çalınan kodu 3 yıl eski olduğunu ve cihazların güvenliğinin, kodun güvenliğine bağlı olmadığını söyledi. Çalınan bölümün iBoot yani telefonların yeniden başlatılması ile ilgili olduğu notu var.[1] Şimdi kaldırılmış olan çalıntı kod bu adresteydi

[2] Kodun önce yüklendiği, sonra kaldırıldığı yerlerden birisi de burasıydı
Yazan: Mehmet Tasnikli      12 Şubat 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz