22 Ekim 2018, Pazartesi   |   English
IPV6 Forum Türkiye Kuruldu
Yazan: turk-internet.com Basin      17 Mayıs 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
IPv6 Forum Türkiye, Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU'nun başkanlığında 30 Nisan 2018 tarihinde kuruldu. IPv6 Forum Türkiye Başkanı Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU halen Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

IPv6 Forum Türkiye, Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU'nun başkanlığında 30 Nisan 2018 tarihinde kuruldu. IPv6 Forum Türkiye Başkanı Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU halen Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

Ülkemizde IPv6 stratejisinin oluşturulması konusunda yapılan ilk ulusal projenin yürütücülüğünü de yapmış olan Sağıroğlu, IPv6 Forum Türkiye’nin öncelikli hedefinin, “yeni Internet Protokolü Sürüm 6'yı (IPv6) kullanarak, teknoloji, bilgi ve teknolojiye adil erişim sağlayan endüstri, eğitim, araştırma toplulukları ve devlet kurumlarının desteğiyle yeni internetin yaygınlaştırılmasını, daha hızlı ve güvenli kullanılması ve bu alanda yapılacak olan yeni çalışmaların, ar-ge projelerinin ve ülke birikiminin bu alanda artmasını teşvik etmek olduğunu” belirtiyor. Ayrıca, “IPv6'ya dayalı Yeni İnternet Dünyasının zamanında gelişmesi için bir IPv6 yol haritası ve vizyonu oluşturması gerektiği ve bunun için hükümet, endüstri ve akademik paydaşlar ile bu konuyu çalışacaklarını” kaydediyor.

IPv6 Forum'un Başkanlığını yürüten ve Lüksemburg Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Latif Ladid, IPv6 Forum'un "Yeni İnternet Teknolojileri konusunda bilgi ve eğitime eşit erişim sağlamak ve IPv6'yı dağıtma ve yaygınlaştırmada momentum yaratmak için bu İnternet Topluluğunun kurulduğunu, yeni internet dünyasında güçlü bir ses olmak ve bu alanın sağlıklı büyümesine katkı sağlamak için çalışıldığını" belirtiyor.

IPv6, günümüz İnternet dünyasında herşeyi iyi koruyan ve herkesi ve herşeyi birbirine bağlamak için neredeyse sınırsız IP adresi alanı sunan, durum bilgisi olmayan otomatik yapılandırma, sorunsuz hareketlilik, otomatik ağ yönetimi, zorunlu güvenlik ve yeni isteğe bağlı hizmet düzeyleri gibi hizmetlerin çok daha fazlasını kullanıcılara sunuyor.

IPv6 Forum Türkiye Hakkında

IPv6 Forum Türkiye, IPv6'nın ilerlemesi ve yayılmasına yönelik IPv6 Forumunun bir bölümüdür. Kurumsal sponsorların aksine bireysel üyelerden oluşan misyonu, "IPv6'nın mevcut ve geleceğe yönelik ağ ve telekomünikasyon altyapısının tüm yönlerinin başarılı bir şekilde entegre edilmesi için teknik liderlik ve yenilikçi düşünce sağlamaktır" şeklinde veriliyor. Ulusal sitenin çok yakında devreye alınacağı kaydediliyor.

IPv6 Forum Hakkında  

IPv6 Forum, uluslararası Internet Servis Sağlayıcıları (ISS) ve Ulusal Araştırma ve Eğitim Ağları (NRENs) dünya çapında bir konsorsiyum olup, pazar ve kullanıcı bilincini geliştirerek IPv6'yı geliştirmeyi, kaliteli ve güvenli Yeni Nesil İnternetin oluşması ve yaygınlaşmasını amaçlamaktadır. IPv6 Forumunun temel odağı olan bilgi ve teknolojiye dünya çapında adil erişim hakkı, bugün IPv6'nın dağıtımı için teknik rehberlik sağlamaktır. IPv6 Zirveleri, IPv6 Forum tarafından organize edilmekte ve hızla gelişmekte olan bu teknoloji hakkında sektördeki en iyi bilgileri sunmak için dünya çapında çeşitli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.ipv6forum.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

IPv6 Forum Türkiye için İletişim : Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU, Gazi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Eposta: ss@gazi.edu.tr
Yazan: turk-internet.com Basin      17 Mayıs 2018, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz