23 Ekim 2018, Salı   |   English
Turcoin'i Yaratan Grup Beklendiği Gibi Çöktü
Yazan: Ergün Dinçer      18 Haziran 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Çiftlikbank olayı henüz eskimeden benzer bir olayı gündeme girdiğini görüyoruz. Ocak ayında yerli bir kripto paranın ortaya çıktığı ve bunun saadet zincirlerinden birisi ile bağlantılı olması nedeniyle "dolandırıcılık" olabileceğine işaret etmiştik [1]. Firma daha sonra düzenlenen tanıtım toplantısında ise, ortaklardan Sadun Kaya turk-internet.com'un sorusu üzerine Hipper şirketi ile alakalarının olmadığı şeklinde bir cevap vermişti [2].

Çiftlikbank olayı henüz eskimeden benzer bir olayı gündeme girdiğini görüyoruz. Ocak ayında yerli bir kripto paranın (turcoin) ortaya çıktığı ve bunun saadet zincirlerinden birisi ile bağlantılı olması nedeniyle "dolandırıcılık" olabileceğine işaret etmiştik [1]. Firma daha sonra düzenlenen tanıtım toplantısında ise, ortaklardan Sadun Kaya turk-internet.com'un sorusu üzerine Hipper şirketi ile alakalarının olmadığı şeklinde bir cevap vermişti [2].

İşte bugün Eskişehir'den gelen haber, elektronik para sistemine yatırım yaptıkları düşüncesiyle 10 bin kadar kişiden toplanan 100 milyon liraya yakın para anlaşılan yok olmuş gözüküyor. Toplanan paraların bir bölümü Kıbrıs’taki bir şirketin hesabına yatırılmış. Şirketin ortağı Şatıroğlu, diğer ortağı paraları Kıbrıs'a kaçırmakla suçluyor.

2017 yılında 1 milyon TL sermaye ile kurulan Hipper AŞ (Hipper Bilgi Sist. ve Yatırım AŞ) şirketinin 24 yaşındaki ortağı Muhammed Şatıroğlu % 51 ve diğer ortak Sadun Kaya’nın yüzde 49 paya sahipti. Turcoin tanıtımında, Kocaeli’nde dev bir madencilik tesisi kurulduğu belirtiliyordu.

Hipper tarafında ise, saadet zinciri mantığı ile para toplanıyordu. Paylaşılan kazanç tablosuna göre sisteme 2.000 TL ve üzerinde paket alınarak üye olunabiliyor ve pakete göre kazanç sağlanıyordu. Ancak üyelerin para yatırdığı şirketin Kıbrıs’ta kurulu Sadun Kaya’ya ait GBC Digital Games Marketing Ltd. şirketi olduğu anlaşıldı.

Sistem iki hafta kadar önce tıkandı. Üyelere ödeme yapılamamaya başladı. Bursa, Kocaeli ve Eskişehir'de kaydı çıkan Anafis ve Hipper şirketlerinin çalışanları, daha önce kapanan başka bir saadet zinciri sistemi olan Nilfa'da çalışan kişiler olduğu için, konuya yakın kişiler uyarı yapıyordu.

Şirketin ortağı Sadun Kaya, yaptığı konuşmalarda 2006 yılında 8.000 adet Bitcoin aldığını ve bunu fiyat 20 bin TL2ye çıktığında 1,1 milyar $'a sattığını ve düşük fiyattan yeniden aldığını söylerken, elindeki Bitcoinleri satsa fiyatın düşebileceğini iddia ediyordu.

Diğer yandan Hipper AŞ’nin kurucu ortağı Muhammed Satıroğlu “Hipper AŞ’nin banka hesabına giren tek kuruş para yok. Paralar, Sadun Kaya’nın Kıbrıs’taki şirketine aktarıldı. Bu kişinin mal kaçırdığını duyuyoruz. Konu ile ilgili hem ihtarname çektim hem savcılığa suç duyurusunda bulundum” dedi. Buna karşılık Sadun Kaya ise, "Hakkımdaki zimmet suçlaması doğru değil. Mal kaçırdığım söz konusu değil. Esas olarak bana bu suçlamalarda bulunan kişiler ciddi yolsuzluk yapmış durumda. Benim hesaplarıma yatırılan paraları, blokenin kalkması halinde geri iade edeceğim" açıklaması yaptı.
[1] Turkcoin; Bitcoin'in Yerlisi mi? Dolandırıcı mı?

[2] Yerli Para Olma İddiasındaki Turcoin Resmi Tanıtımını Yaptı
Yazan: Ergün Dinçer      18 Haziran 2018, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz