22 Ekim 2018, Pazartesi   |   English
Bimeks'de Durum Kötü : Bugün Vadeli Borç Ödemesi Yapılamadı
Yazan: Ergün Dinçer      27 Temmuz 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bir süredir mali sıkıntıda olan Bimeks, bugün yapması gereken borç ödemelerini gerçekleştiremedi. Konuyla ilgili Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından KAP'a yapılan açıklamada bu durum bildirildi.

Bir süredir mali sıkıntıda olan Bimeks, bugün yapması gereken borç ödemelerini gerçekleştiremedi. Konuyla ilgili Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından KAP'a yapılan açıklaması şekildeydi :

    "BİMEKS BİLGİ İŞLEM VE DIŞ TİC A.Ş. tarafından ihraç edilen TRSBMKS71814 ISIN kodlu özel sektör tahviline ilişkin 27.07.2018 tarihli itfa ve kupon ödeme işlemleri, ihraççı kuruluşun ödeme tutarını aktarmaması nedeniyle kuruluşumuz aracılığı ile gerçekleştirilememiştir."

Finansal açıdan zor durumda olan Bimeks daha önce 137'e ulaşan mağaza sayısını 8'e düşürmüş [1], online satış noktası olan www.bimeks.com.tr web sitesi de, 7 kasım 2017 tarihinde kurulmuş olan ve sahibinin Cüneyt Zülfikar Bitikçioğlu olduğu görülen 10 bin TL sermayeli Dijital Yatırım ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından kiralanmıştı.

Tedarikçileri ile anlaşma yaparak kurtulmayı planlayan şirket, Bimeks 2017 eylül ayında yaptığı bir açıklamada; zor duruma düşmesini --o dönem Avrupa ile siyasi çekişmeye girilmesi sonrasında--, sigorta firmalarının "ülke ve sektör riski" diyerek "alacak sigortalarında limitlerini daralması" olarak da anlatmıştı [2]. Alacak sigortaları limitleri daraltılınca mal alamayan Bimeks'i bankalar sıkıştırmış ve 2015 yılında 1.6 milyar TL ciro yapan Bimeks, 2016’da yüzde 30 küçülmüştü. Bimeks bu süreçte ürünleri kendi kaynaklarından ve tedarikçilerden borçlanarak yapmaya çalıştı. Şirket, 2017’de mal tedarik edemediği için cirosu çok düşük kaldı.

Teknomarket Pazarı Küçülüyor

Türk teknomarket perakandeciliği pazarı tüm firmalar için zorlayıcı durumda. 2016 başında Gold grubu iflas ertelemesi talep etmişti. 2016 yılı sonunda Teknosa ve Bimeks zarar açıklamışlar. Daha önce pazara giren --MediaMarkt dışındaki-- çok uluslu firmalar da kısa süreler içinde pazardan ve ülkeden çıkmışlardı.

Bugün pazarda oyuncu olarak MediaMarkt, Teknosa ve Vatan Bilgisayar kalmış durumda. Kısa bir süre önce TeknoSA'yı MediaMarkt'ın satın alacağı yönünde duyumlar alınmıştı [3]. Zaten kurlardaki aşırı değerlenmenin pazarı zorlaştıracağı ve alımları azaltacağı da bir gerçek.[1] Bimeks Mağaza Sayısını 137'den 8'e Düşürdü - Teknomarketlerin Durumuna 2017 Sonundan Bir Bakış

[2] Bimeks'in Zor Duruma Düşmesi, Avrupa ile Girilen Çekişme Nedeniyle Olmuş

[3] ediaMarkt, TeknoSa'yı mı Alıyor?
Yazan: Ergün Dinçer      27 Temmuz 2018, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz