23 Ekim 2018, Salı   |   English
Software AG yeni Tamino XML Server 4.1 Sürümünü Duyurdu
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      09 Ocak 2003, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
XML, her geçen gün daha fazla şirket için üstün teknolojili, esnek ve düşük maliyetli IT çözümleri konusunda kilit teknoloji rolünü üstleniyor.

Yeni Tamino XML Server 4.1, IT altyapılarını ve çözümlerini üreticilere bağımlı olmaksızın yaratma ve işletme konusunda şirketlere her zamankinden daha verimli ve etkin bir destek temin ediyor.

Piyasanın gelecekteki gerekliliklerini karşılayabilmesi bakımından Tamino XML Server 4.1; XML Şema, XML İsim Alanları (Namespaces), XML İmzaları ve XQuery gibi XML standartları ile ilgili olarak birçok yeni ve ileri fonksiyonlar sunuyor.

Gerçekliği kanıtlamaya yönelik işlevsellik, SAN ( Storage Area Network) desteği, replikasyon (replication) ve kümeleme (clustering) hizmetleri, emniyet, ara birim hizmetleri (API'ler) ve 2PC ( Storage Area Network ), en üst seviyede ve en uygun şekilde dağıtık hareketler (distributed transactions) yapılabilmesi amacıyla dikkate değer biçimde genişletilmiş.

Software AG Araştırma ve Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mossack, Tamino'nun yeni versiyonunun sunmakta olduğu avantajları şu sözlerle özetlemektedir: "Dünya çapında tanınmış standartların sunduğu ileri destek sayesinde Tamino XML Server'ı mevcut ortamlara hızlı ve verimli bir şekilde dahil edilebilmektedir. Geliştiriciler, yeni IT altyapıları ve çözümleri kurma konusunda kendilerine yardımcı olacak çok sayıda yeni ara birime ve özellikleri artırılmış araçlara sahip durumdadır. Kimlik doğrulama (authentication) gibi, özellik itibariyle genişletilmiş güvenlik fonksiyonları artık Tamino'ya entegre edilmiş olup, şu anda geçerli olan daha güvenli IT ortamları eğilimini desteklemektedir."
Yeni Web sunucusu API, Tamino XML Sunucu'ya, herhangi bir Web Sunucuya ihtiyaç duyulmaksızın doğrudan erişim sağlamak için kullanılabilir. Sonuç olarak geliştiriciler, son derece geniş yelpazeye sahip bir gelişim ortamlarına ve arasından rahatlıkla seçim yapabilecekleri sistem mimarilerine sahip durumdadırlar. Buna ek olarak Sürüm 4.1, ara birim desteği konusunda birçok gelişmeler içermektedir. Mevcut sürüm, Microsoft. NET, Java, EJB, SOAP, UDDI, XML:DB, C, JavaScript ve ActiveX için HTTP Client API for ActiveX servis ve arayüzlerini desteklemektedir.

Depolanmış XML belgelerinin sürüm yönetimi (version management), Tamino WebDAV Server'daki gelişmeler sayesinde artık mümkün hale gelebilmiştir. Buna ilave olarak, konfigürasyon yönetimi amacıyla, değişikliğe uğratılmış ve versiyonlanmış bütün belgelerin tutarlı bir biçimde harmanlanmasına da imkan tanımaktadır. WebDAV protokolü, server'a kontrollü bir dahili ve harici erişimi mümkün kılmakla birlikte, hafızaya kaydedilmiş tüm XML belgelerinin, dünyanın herhangi bir noktasındaki internet erişimli bir ofis üzerinden yaratılıp yayınlanabilmesine olanak vermektedir. Bu, yayıncılık gibi, geniş işbirliği gerektiren ortamlarda takım çalışması bakımından büyük avantajlar sağlamaktadır. Yeni Tamino WebDAV Server, www.softwareag.com sitesinde referans olarak halihazırda mevcuttur. Böylelikle potansiyel müşteriler ve iş ortakları sistemleri online olarak test edebilme olağını elde edebilmektedir.

Diğer bir gelişim ise Tamino 4.1'in kalbinde gerçekleştirilmiştir; söz konusu gelişim karmaşık seviyelerde güncelleştirme işlemlerine imkan tanımaktadır. Sonuç olarak, performans artırılmıştır çünkü sistem, değişiklikleri uygulamak amacıyla büyük belgelerin küçük kısımlarını okumaktadır. Böylece, belgenin tamamını okuyup, değiştirmesine gerek kalmamıştır. Sözünü ettiğimiz durum, server'a ve network'e binen yükü azaltmakta ve özellikle uzun olan belgelerin daha verimli bir biçimde elden geçirilmesini sağlamaktadır.


Yeni W3C standardı XQuery temel alınmak suretiyle, bir belgenin belirli XML elementleri ayrı olarak edit edilebilir, eklenebilir veya silinebilir. XML belgeleri bu nedenle gerektiğinde daha hızlı güncellenebilir zira belgenin tamamının veri tabanından okunmasına gerek kalmamıştır. Tamino XML Server Ürün Pazarlama Müdürü Rainer Glaap, bu yeni standart konusunda şöyle demektedir: "XQuery'nin, geleceğin SQL'si olacağına inanıyoruz". XQuery sorgulama lisanına destek, W3C bağımsız standardizasyon komisyonun tavsiyeleri ile daha da uyumlu hale getirilmiş olup, dinamik birleştirmeler (dynamic join ) ve sıralama (sorting) operasyonları gibi fonksiyonlar sunmaktadır. XML Şeması da aynı şekilde W3C standartları ile uyumlu hale getirilmiştir.

Glaap açıklamasına şöyle devam ediyor: "Tamino XML Server'ın bu yeni sürümü daha üstün performans, oldukça kısa uygulama süreleri ve sistem kurulumları için yatırım güvenliği sağlamaktadır".

Tamino XML Server'ı, Windows NT'yi, Windows 2000'i ve Windows XP'yi desteklemektedir. 64 bitlik sistemlerin ve Sun Solaris, HP Unix, AIX, Linux ve OS/390 gibi ilave işletim sistemlerinin desteklenmesi ise 2003'ün ikinci çeyreği dahilinde gerçekleştirilecektir. Tamino XML Server'ın yeni sürümü, aynı yılın ilk çeyreği dahilinde teslim edilmeye başlanacaktır.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      09 Ocak 2003, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz