21 Ekim 2018, Pazar   |   English
Nejat Özek Bu Akşam Tech News Schedule'da
Yazan: Selin Özalp      02 Nisan 2004, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Finans Sektöründe, özellikle yatırım bankacılığı alanında çözümler üreten İnfina, 6 Nisan'da yapacağı duyuru öncesi, Technology Chanell'daki programda imzaladıkları işbirliğini ve gelişmekte olan özel bankacılık konusundaki çözümlerini anlattı.

Techology Chanell'da her gece 20:25-20:35 arasında yer alan ve Füsun Nebil tarafından konukları ile sohbet şeklinde sunulan Tech News Schedule'da İnfina Genel Müdürü Nejat Özek, şirket ve imzaladıkları işbirliği konusunda bilgi verirken, gelişmekte olan özel bankacılık alanındaki çözümlerini de tanıttı.

turk-internet.com : Finans sektörüne yönelik çözümleriniz olduğunu aktardınız. Bu çözümlerden bahseder misiniz?

Nejat Özek :
İnfina, finans sektörüne, özellikle de sermaye piyasalarında çalışmakta olan kurumlara, 9 yıldan bu yana, yazılım çözümleri sunuyor. Tamamen kendi kaynaklarımızla geliştirdiğimiz FinBase Yatırım Bankacılığı çözümüyle, sabit getirili menkul kıymet banka uygulaması, aracı kurum ve portföy yönetimi otomasyonu, yatırım fonu, emeklilik fonu ve yatırım ortaklığı yönetimi gibi ihtiyaçlara yanıt veriyoruz.

Ayrıca, işletmelere özgü ek çalışmalar yapıyoruz. Özel projeler ve bilgi işlem alanlarında uzman bir kadroya sahibiz. 365 gün 24 saat, müşterimizin işyerinde ya da uzaktan destek hizmetleri sunabiliyoruz. Türkiye’de, binlerce kullanıcıya ulaşan 35 uygulamamız çalışıyor.

İnfina, son zamanların gözde sektörü emeklilik fonlarına yönelik de çözüm sunuyor. Bu konuda, fon değerlemesinden birim fiyat hesaplama ve raporlamaya kadar çeşitli fonksiyonları içeren kapsamlı bir yazılım çözümü geliştirdik. Bunu, tüm yasal düzenlemelerle birlikte müşterilerimizin kullanımına sunduk.

İsviçreli iş ortağımız Expersoft’un geliştirdiği PM1-e ise portföy yönetimi alanında yatırım sürecinin gerçekleştirilmesine yönelik tasarlanmış bir yazılım çözümü. Özel bankacılık ve “uçtan uca süreç yönetimi” anlayışıyla tam entegre olarak sunuluyor.

turk-internet.com : 6 Nisan'da gerçekleştirilecek etkinliğinizden bahsedebilir misiniz? İşbirliğinizin kapsamı nedir? Toplantınız hangi konuları kapsayacak? Konuşmacılar kimler?

Nejat Özek :
Etkinliğimizi Expersoft ile birlikte gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 3 saatlik bir zaman dilimi içinde “özel bankacılık ve portföy yönetimi” konusuna odaklı sunumlar yapılacak. Bu etkinlik, aynı zamanda bir güçbirliğinin duyurusu olacak.

Şöyle ki İnfina, Türk finans sektörünün lider çözüm firmalarından biri olarak, Expersoft ise portföy yönetimi alanında Avrupa lideri olarak güçlerini birleştiriyor. Yapacağımız işbirliği, uluslararası düzeydeki deneyim ve uzmanlığın Türkiye’ye taşınması açısından önemli. Ancak, bu tecrübe ve ürün aktarımı, tek taraflı olmayacak. Biz de İnfina olarak, aracı kurum otomasyonu konusundaki ürün ve hizmetlerimizi, Expersoft üzerinden Avrupa pazarına sunacağız. Bu anlamda, uzmanlıklarımız birbirini tamamlıyor.

Toplantımıza, HSBC İş Süreçleri Geliştirme Bölüm Yöneticisi Dr. Christiane Marliani, Investors Consulting Başkanı Markus Walliser, Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral ve Expersoft Başkanı Urs Oehen, konuşmacı olarak katılacaklar. Konuşmacılarımız, Türkiye’de yeni gelişmekte olan özel bankacılık konusuna her yönüyle açıklık getirecekler.

turk-internet.com : PM1-e çözümünden bahsettiniz. Bu yazılım hangi alanlarda kullanılabilecek?

Nejat Özek :
PM1-e yazılım çözümünün Türkiye tek temsilcisi olarak hizmet vereceğiz. Bu ürün, Türkiye’de özel bankacılık ve portföy yönetimi alanında faaliyet gösteren ve göstermek isteyen kuruluşlara hitap ediyor.

Özel bankacılığın, önümüzdeki yıllarda, bankaların önemli bir kâr merkezi konumuna geleceğini düşünüyoruz. Birçok banka, bu yılın başında, özel bankacılık konusundaki hedeflerini açıkladı.

Portföy yönetiminde ise geçen yıl başlayan “özel emeklilik uygulaması” önemli bir aşama oluşturuyor. Bu uygulama kapsamında toplanan fonlar, portföy yönetimi şirketleri tarafından yönetilecek ve iyi yönetilen portföyler, rekabette önemli bir unsur olacak.

turk-internet.com : “Özel bankacılık” dediniz. Biraz anlatabilir misiniz? Özel bankacılık nedir? Bireysel bankacılıktan farkı nedir?

Nejat Özek :
Bireysel bankacılıkta, daha çok bireylere çeşitli bankacılık hizmetleri sunulur. Bunlar, kredi kartı ve ödeme takibi gibi hizmetlerdir. Özel bankacılıkta ise bireylerin varlıklarının yönetimi ve bununla ilgili danışmanlık hizmetleri verilir. Kurumlar, genelde belli bir tutarın üzerinde varlığı olan müşterilerine bu hizmeti sunar.

turk-internet.com : Dünyada ve Türkiye’de yapılan özel bankacılık uygulamalarını karşılaştırır mısınız? Türkiye, ne aşamada?

Nejat Özek :
Dünyada özel bankacılık, yıllardan beri uygulanıyor. Türkiye’de ise son derece yeni bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bazı bankalar bu hizmeti bir süreden beri veriyorlarsa da genel olarak Türkiye’de özel bankacılık yeni başlıyor diyebiliriz. Bu konu, özellikle Türkiye’de enflasyonun düşmesiyle hareketlendi. Artık, kamu borç kağıtlarından çok yüksek getiriler elde edilemediği için, varlık sahipleri, birikimlerini değerlendirmek üzere daha fazla uzmanın görüşüne ihtiyaç duyuyorlar. Bu tür hizmetler veren kuruluşlar, müşterilerine, hem tüm finansal hizmetleri, hem de danışmanlık sunuyor.

Türkiye’deki bankalar da önümüzdeki yıllarda “portföy yönetimi ve özel bankacılık” alanında aktif olmayı, yeni oluşmakta olan bu pastadan pay almayı hedefliyor. İşte bu noktada, PM1-e ile, bankalara ihtiyaç duydukları teknik altyapıyı sunuyoruz.
Yazan: Selin Özalp      02 Nisan 2004, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz